W Szczecinku zaparkowało mobilne centrum Fundacji Ewy Naworol

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.05.2017 / Komentarze
Tu przez najbliższe tygodnie najmłodsi (i nie tylko) będą poszerzali swoją wiedzę z zakresu kontaktów ze zwierzętami

W czwartkowe (11.05), późne popołudnie na placu Kamińskiego zaparkowała pokaźnych rozmiarów ciężarówka, która od razu wzbudziła spore zainteresowanie przechodniów. W ogromnej, rozsuwanej naczepie „ukryło” się bowiem mobilne centrum szkoleniowe Fundacji Ewy Naworol. Tu przez najbliższe tygodnie uczniowie szczecineckich szkół będą poszerzali swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami oraz sposobów unikania zagrożeń z tym związanych.  Przedstawiciele fundacji przyjechali do naszego miasta na zaproszenie szczecineckiej Straży Miejskiej, która od wielu już lat kładzie nacisk na edukację najmłodszych (ale też i tych nieco starszych) mieszkańców w zakresie obcowania ze zwierzętami.

- Przede wszystkim zależy nam na dobru dzieci i młodzieży, na ich bezpieczeństwie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pogryzień, na co w naszym społeczeństwie bardzo rzadko zwraca się uwagę – mówi nam Katarzyna Woźniak, koordynator ds. eventów Fundacji Ewy Naworol. - Ludzie pomagają pogryzionym dzieciom, ale mało kto zwraca uwagę na to, jak ważne jest zapobieganie. Wiadomo, że medycyna poszła tak do przodu, że da się skutki takiego pogryzienia zniwelować, ale psychikę dziecka po takim zdarzeniu już o wiele trudniej odbudować. Dlatego poprzez właśnie spotkania z dziećmi chcemy sprawić, żeby do takich ataków nie dochodziło. Jako fundacja zajmujemy się również dziećmi po wypadkach, które bierzemy pod naszą opiekę, pomagamy w leczeniu oraz zapewniamy m.in. rozmowy z psychologiem.

- Z naszym mobilnym centrum odwiedzamy kolejne miejscowości na zaproszenie szkół, przedszkoli, straży miejskiej czy urzędów. Wspólnie prowadzimy takie akcje, a każda z nich cieszy się dużym zainteresowaniem. Najbardziej cieszą nas momenty, gdy przyjeżdżamy kolejny raz do danej miejscowości i słyszymy, że dzieci wcześniejszemu spotkaniu jakiemuś dziecku udało się uniknąć pogryzienia ale też gdy dostajemy np. wiadomości z podziękowaniami od rodziców, których dziecko bało się psa i byli zmuszeni zwierzaka oddać, a po naszym szkoleniu okazywało się, że już nie ma takiej potrzeby. Wtedy widzimy, że nasza akcja ma sens i przynosi realne wyniki. Te docierające do nas informacje zwrotne dają nam energię do dalszej pracy. Poprzedni oraz obecni rok są dla nas przełomowe, ponieważ wprowadziliśmy szkolenia także dla starszych grup wiekowych. Dotychczas spotykaliśmy się z uczniami szkół podstawowych. Teraz do udziału w spotkaniach zapraszamy także przedszkolaków oraz uczniów szkół gimnazjalnych. Prowadzimy również szkolenia dla osób dorosłych – dodaje nasza rozmówczyni.

Mobilne centrum będzie gościło w Szczecinku przez ponad dwa tygodnie. Póki co „zaparkowało” przy ul. Mickiewicza. Ciężarówkę będzie można spotkać także na terenie OSiR-u oraz na placu koncertowym na os. Zachód. W tym czasie prowadzone będą spotkania z uczniami szczecineckich szkól. Jednak również dorośli mogą odwiedzić mobilne centrum Fundacji. Tu każdego dnia w godz. 16-17 będą prowadzone konsultacje dla starszych mieszkańców.  

Dodajmy, że tematyka spotkań będzie krążyła przede wszystkim wokół szeroko pojętego bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami, ale także poruszone zostaną takie zagadnienia, jak: odpowiedzialne opiekowanie się zwierzętami, odpowiedzialne żywienie, sprzątanie po psach czy dbanie o zwierzęta. Z kolei starsi mieszkańcy mogą dowiedzieć się nieco więcej m.in. o opiece nad starszymi i schorow2anymi pupilami, a także o tym, jak udzielać zwierzęciu pierwszej pomocy czy przeprowadzić prawidłową resuscytację. Tej można się będzie nauczyć na specjalnym psim fantomie.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra