W Wilczych Laskach wylądują samoloty z całego świata!

  • Region
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.01.2016 / Komentarze
Burmistrz: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku lądowisko będzie mogło przyjmować awionetki

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku nieczynne dotychczas lądowisko w pobliskich Wilczych Laskach ponownie zatętni życiem. Trwają zaawansowane starania o uzyskanie wszelkich wymaganych pozwoleń dotyczących możliwości jego użytkowania. Jeżeli nie wynikną żadne nieprzewidziane okoliczności, w 2017 roku wylądują tu pierwsze awionetki.

- Dokument, który jest potrzebny do tego, aby rozpocząć starania o zarejestrowanie tego lądowiska, trafiły już do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. PAŻP na podstawie wielostronicowej dokumentacji opisującej to, co znajduje się w Wilczych Laskach, zaakceptowała ten obiekt jako lądowisko – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Te dokumenty powinny lada dzień dotrzeć do wójta gminy Ryszarda Jasionasa. Następnie zostaną one wysłane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jeżeli ten zarejestruje to jako lądowisko, otworzy to nam drogę do przygotowania tego lądowiska do legalnej obsługi samolotów.

Jak podkreśla nasz rozmówca, dostęp do lądowiska będzie z pewnością dodatkowym atutem i najpewniej spowoduje zwiększone zainteresowanie naszym miastem potencjalnych inwestorów. Tym samym ułatwi to podróż do Szczecinka wielu kontrahentom z całego świata. - Bardzo istotne jest, żeby obok Szczecinka było lądowisko. Coraz częściej potencjalni inwestorzy, którzy chcieliby zainwestować w naszym mieście, pytają się o możliwości dojazdu do miasta, ponieważ cały czas ta perspektywa połączenia nas autostradą z resztą Polski jest dosyć odległa – kontynuuje burmistrz. – Ostatnio odbyłem kilka rozmów z poważnym potencjalnym inwestorem. Wydaje się, że jest bardzo duża szansa na posadowienie fabryki właśnie w Szczecinku. Jednak inwestor ten ma kontrahentów z rozmaitych stron świata, jak chociażby z Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ważne jest, aby móc ich tutaj co jakiś czas przywieźć. Kilkugodzinna jazda z Berlina czy z Warszawy nie jest zachęcającą opcją, dlatego powróciliśmy do tematu lądowiska.

Burmistrz w rozmowie z wójtem Gminy Szczecinek Ryszardem Jasionasem zadeklarował pomoc miasta w przygotowaniu lądowiska do jego użytkowania.

- Zrobię wszystko, żeby w przyszłorocznym budżecie zostawić ok. milion złotych na ten cel ujawnia burmistrz. - Środki te miałyby zostać przeznaczone m.in. na budowę hangaru dla awionetek czy budynku, w którym będzie się znajdowało stanowisko kierownika lotów.  Jest to bardzo realne i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie przyszłego roku lądowisko w Wilczych Laskach będzie mogło oficjalnie przyjmować awionetki.

Więcej na temat planów otwarcia w Wilczych Laskach lądowiska w naszym jutrzejszym (20.01) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk