Wakacje coraz bliżej, więcej pociągów w Szczecinku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.06.2023 / Komentarze
Przyjedzie do nas: Jamno, Kujawiak, Krakowianka, Pirat i Bursztyn

W tegoroczne wakacje na stacji PKP Szczecinek będziemy gościć zdecydowanie więcej pociągów. Wszystko za sprawą letniego rozkładu jazdy na torach obowiązującego od niedzieli 11 czerwca do soboty 2 września.

W wakacje Szczecinek uzyska dalekobieżne, bezpośrednie połączenia m.in. do: Wrocławia, Bielska - Białej, Krakowa, Bydgoszczy, Katowic, Zakopanego, Warszawy, Lublina, Opola i Przemyśla. W letnim rozkładzie jazdy pociągów ujęto też składy kursujące ze Szczecinka do Czaplinka i Runowa Pom. - do obsługi podróżnych na Poland Rock Festival.

Co nam przybędzie, co się zmieni?

Pierwszy skład z dworca PKP Szczecinek ruszy w trasę o godz. 4.18. IC "Jamno" zawiezie nas do Ustki. Z kolei o godz. 4.24 z szczecineckiego dworca odjedzie pierwszy w ciągu dnia pociąg do stolicy województwa. Podróż do Szczecina - przez Piłę potrwa około 4,5 godziny.

14 minut później pojedziemy do Szczecina już "na wprost", czyli przez Drawsko Pom. i Stargard.

Kolejne poranne pociągi odchodzące z dworca PKP w Szczecinku:

* 5.23 Słupsk

* 5.56 IC "Krakowianka" Kołobrzeg

* 5.57 Poznań

* 6.02 Koszalin

* 6.16 Poznań

* 6.31 Chojnice

* 6.41 Kołobrzeg IC "Pirat"

* 7.00 Kołobrzeg IC "Bursztyn"

* 7.09 Runowo

* 7.18 Szczecin (przez Świdwin)

Absolutną nowością jest bezpośrednie połączenie Szczecinka z Tczewem (przez Chojnice). Pociąg odjedzie z dworca w Szczecinku o godz. 13.09. Do Tczewa dotrze o godz. 15.52.

Co wieczorem?

O godz. 19.04 pojedziemy IC "Bosman" do Wrocławia, o godz. 19.25 "Trygław" do Kołobrzegu, o godz. 19.52 "Muszelką" do Poznania, o godz. 19.55 do Miastka, o godz. 20.46 IC "Podhalanin" do Zakopanego, o godz. 21.57 IC "Pirat" do czeskiego Bohumina oraz o godz. 22.27 IC "Bursztyn" do Krakowa.  

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zastrzega, że z uwagi na obfitą ilość prac remontowych na torach godziny odjazdów i przyjazdów pociągów z i do stacji Szczecinek mogą w wakacje ulegać modyfikacji. Z tego powodu kolejarze apelują do pasażerów, aby przed podróżą dokładnie zapoznawali się ze zmienionym rozkładem jazdy. Te można znaleźć na stronach internetowych przewoźników. Ponadto informacji o rozkładzie jazdy udzielają pracownicy kas biletowych oraz drużyny konduktorskie w pociągach.

Informacje o rozkładzie jazdy można też uzyskać pod numerem telefonu infolinii: 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

************************************

Pociągiem nad morze

Więcej połączeń do Świnoujścia i Kołobrzegu, wakacyjne pociągi z Koszalina do Mielna, specjalne weekendowe kursy z Zielonej Góry i Poznania nad Bałtyk - takie udogodnienia znalazły się w letnim rozkładzie jazdy. - Pociągiem podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. A gdy drogi są zakorkowane, pociągiem dojedzie się szybciej - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz, zachęcając od korzystania regionalnego transportu kolejowego.

Letni rozkład jazdy pociągów zostanie wprowadzony od 11 czerwca. Ale na Pomorzu Zachodnim już w rozpoczynający się długi weekend mieszkańcy i goście odwiedzający nasz region mogą skorzystać z dodatkowych połączeń nad morze. Uruchomiony zostanie m.in. pociąg ze Szczecina (odjazd godz. 9.02) do Kołobrzegu godz. 11.35). Warto podkreślić, że w wakacje będzie on kursował codziennie, dojeżdżając na miejsce nieco szybciej, bo o godz. 11.19. Powroty z Kołobrzegu do Szczecina po całodziennym plażowaniu w weekend zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu o godz. 17:27 i 18:48, a w wakacje także dodatkowy wieczorny pociąg, odjeżdżający z Kołobrzegu w piątki, soboty i niedziele o godzinie 19:40.

Już od 8 czerwca kursować będą także dodatkowe pociągi do Świnoujścia - „Orkan” z Poznania i „Karsibór” z Zielonej Góry.

- To specjalna oferta przygotowana z myślą o mieszkańcach regionu i turystach, którzy chcą spędzić weekend na pięknych zachodniopomorskich plażach - informuje marszałek Olgierd Geblewicz. - Pociągiem podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. A gdy drogi są zakorkowane, w szczycie sezonu urlopowego, pociągiem dojedzie się szybciej niż samochodem  - zauważa marszałek i zachęca do korzystania z regionalnego transportu kolejowego.

Wzmocnienie połączeń dotyczy najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli miejscowości nadmorskich. Do Świnoujścia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały – średnio - co godzinę. Najszybszy - „Błękitny” ze Szczecina Głównego (odjazd w ten weekend o godz. 9:08 a w wakacje o godz. 8:57) do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 82 minutach. Pozostałe pociągi, w zależności od liczby postojów, trasę do Międzyzdrojów pokonają w czasie od 70 do 80 minut, a do Świnoujścia od 85 do 98 minut. Składy będą zestawione z dwóch lub nawet trzech zespołów trakcyjnych, co powinno zapewnić komfort podróży wszystkim chętnym. Podobnie jak w roku ubiegłym na tę trasę skierowane zostaną pojazdy dostosowane do przewozu większej liczby (30) rowerów.

Zachodniopomorskie Wybrzeża przyciąga wielu gości m.in. z Lubuskiego i Wielkopolski. Dla nich już w najbliższy długi weekend, ale także w wakacyjne weekendy, uruchomiony zostanie pociąg Regio „Karsibór”, relacji Zielona Góra – Świnoujście – Zielona Góra przez Kostrzyn, Mieszkowice, Chojnę, Gryfino.  bieżącym Z względu na budowę nowego mostu na Regalicy w Podjuchach pociąg ten w wakacje kursować będzie z pominięciem stacji Szczecin Główny, dzięki czemu czas podróży tym pociągiem np. z Gryfina (odjazd 7:15) do Międzyzdrojów (przyjazd 8:43) wyniesie tylko 88 minut, a z Chojny (odjazd 6:48) 1 godzinę i 55 minut. Na odcinku Szczecin – Świnoujście kursować będzie jako przyspieszony.

W wakacje, ale także w najbliższy przedłużony weekend, kursować będzie też przyspieszony pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście przez Dobiegniew, Choszczno, Stargard, Szczecin Zdunowo i Szczecin Załom. Umożliwi on mieszkańcom Choszczna (odjazd 8:22) i Stargardu (odjazd 8:57) wygodny i dość szybki dojazd do Międzyzdrojów (godz. 10:25) i Świnoujścia (8:44). Pociąg ten na całej trasie kursować będzie jako przyspieszony, czyli z postojami na wybranych stacjach.

Dodatkowe, przyspieszone pociągi Regio już w najbliższy długi weekend oraz we wszystkie wakacyjne weekendy wyjadą także na trasę z Poznania do Kołobrzegu przez Piłę, Szczecinek, Grzmiącą, Tychowo, Białogard i Karlino. Jednym z nich będzie pociąg „Riwiera”, który ze Szczecinka wyruszy o 8:48, z Białogardu o 10:02 i do Kołobrzegu dotrze o 10:30.

Kolejny przyspieszony pociąg na tej trasie to „Harpun” relacji Poznań – Kołobrzeg, który ze Szczecinka odjedzie o 11:52, z Białogardu o 13:13 i do Kołobrzegu dotrze na godzinę 13:41, czyli w sam raz na rozpoczęcie doby hotelowej.

Popołudniowe i wieczorne powroty z Kołobrzegu w kierunku Białogardu, Szczecinka, Piły i Poznania zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu w długi weekend o godz. 15:46, 17:57 i 19:13, a w wakacje o godz. 15:47, 17:54 i 19:15.

Warto podkreślić, że większość pociągów na trasie Kołobrzeg – Szczecin, które poza sezonem kursują tylko w dni robocze, podczas wakacji kursować będzie codziennie. W sumie na trasie Szczecin – Kołobrzeg w okresie wakacji codziennie kursować będzie 8 par pociągów oraz jeden pociąg weekendowy. Do Kołobrzegu znacznie łatwiej będzie można dotrzeć pociągiem także z Koszalina, gdyż na tej trasie kursować będzie 7 par pociągów umożliwiających dotarcie do nadmorskiego kurortu w godzinach porannych oraz powrót stamtąd po południu.

Podobnie jak w latach ubiegłych wakacyjne pociągi wyjadą na trasę Koszalin – Mielno. Pociągi te uruchamiane są wspólnie przez Województwo oraz Miasto Koszalin i Gminę Mielno. Będzie to 7 par pociągów plus dodatkowe cztery pary w piątki, soboty i niedziele 

Przypominamy, że koleją można dotrzeć do Darłowa. Kursuje tam 6 par pociągów. Na stacji Sławno są skomunikowane z połączeniami od strony Szczecina i Koszalina. Trzy pary pociągów w okresie wakacji kursować będą w relacji bezpośredniej Słupsk – Darłowo – Słupsk przez Sławno.

Planowanie podróży pociągiem ułatwia portalpasażera.pl, gdzie rozkład jazdy aktualizowany jest na bieżąco.

Tam można znaleźć informacje o ewentualnych zmianach godzin odjazdu czy utrudnieniach związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej.