Wakacje Straży Miejskiej - na służbie

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.09.2019 / Komentarze
Wykroczenia, upomnienia i mandaty, jednak przede wszystkim spotkania i zajęcia z dziećmi i młodzieżą

Straż Miejska podsumowała wakacje 2019, czyli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Szczecinka w czasie letniego wypoczynku.

Działań strażników było moc. Nie tylko interwencji podejmowanych przez patrole zmotoryzowane i piesze, ale przede wszystkim działania o charakterze profilaktycznym. Te głównie skierowane były do dzieci i młodzieży.

- W związku z nadchodzącym okresem wakacji, jak również w trakcie ich trwania przeprowadziliśmy szereg działań mających na celu zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo - mówi "Miastu z Wizją" komendant SM Grzegorz Grondys.

- Organizowaliśmy spotkania z dzieci i młodzieżą w szkołach, ośrodku szkolno-wychowawczym, PCPR, przedszkolach, zapraszani byliśmy na półkolonie letnie, jak również pikniki organizowane przez MOPS, kościoły, stowarzyszenia, Rady Osiedli, szkoły i przedszkola.

- Łącznie przeprowadziliśmy 28 pogadanek na temat bezpiecznych wakacji, gdzie głównie rozmawialiśmy o zagrożeniach na drodze, w domu, na podwórku, w lesie, nad wodą, a także w kontakcie z osobami obcymi (poznanymi także przez internet) oraz zwierzętami. Wspólnie z policjantami przeprowadziliśmy dwa spotkania dla uczestników Projektu "Aktywny Ty" w PCPR o zagrożeniach na drodze, oszustwach oraz kradzieżach. Przeprowadziliśmy łącznie 4 apele o bezpieczeństwie podczas wakacji dla wszystkich uczniów ze szkół, min. nr 1, nr 7, nr 4. Gościliśmy też na 8 półkoloniach letnich zorganizowanych przez Fundusz Tratwa, MOPS, Szczecinecki Dom Kultury, Świetlicę Środowiskową "Koniczynka", Szkołę Pamięci SPW Szczecinek, Sanepid Szczecinek, Stowarzyszenie Osób Głuchych oraz Akademię Piłkarską Szczecinek. W czasie trwania okresu letniego uczestniczyliśmy w 8 piknikach, podczas, których najmłodsi korzystali z miasteczka ruchu drogowego, utrwalając zasady bezpieczeństwa na drodze. Z kolei starsi mogli skorzystać z alkogogli i narkogoli, które pokazują jak niebezpieczne są używki, z którymi młodzież podczas wakacji może mieć kontakt.

To nie wszystkie działania. - Przed wakacjami przeprowadziliśmy, również pogadanki w klasach I-VIII w Szkołach Podstawowych nr 1, nr 4, nr 5, nr 6, o tym jak ważna jest widoczność pieszego czy rowerzysty na drogach - dodaje G. Grondys.

- Młodzież i dzieci bardzo często czas wolny podczas wakacji spędzają przy komputerach, dlatego też przeprowadziliśmy 42 pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci, cyberprzemocy i odpowiedzialności prawno-karnej w sieci, jak również sekstingu.

To profilaktyka. Jednak głównym zadaniem strażników była działalność operacyjna na ulicach Szczecinka. Reasumując, funkcjonariusze mieli bardzo pracowite wakacje.

- W okresie wakacyjnym strażnicy przekazali 10 ujętych osób w tym osobę posiadającą narkotyki, osobę która na cmentarzu upojona alkoholem spała na grobie, 4 nietrzeźwych rowerzystów, sprawcę zniszczenia mienia, kradzieży w ROSSMANNIE i innych - ujawnia komendant.

- 24 osoby zostały doprowadzone do miejsc zamieszkania. 12 osób przekazano dla zespołów ratunkowych. Ujęto 23 nieletnich będących pod wpływem alkoholu lub popełniających czyny świadczące o ich demoralizacji.

- Zabezpieczaliśmy też 18 imprez oraz 3 miejsca zdarzeń w tym pożar na terenie firmy OPAK (przez dwa dni), miejsce kolizji oraz miejsce gdzie wyroiły się pszczoły. Podjęliśmy 32 interwencje w sprawie dziko żyjących zwierząt. Większość kończyła się przewiezieniem do lecznicy weterynaryjnej.

W okresie wakacji strażnicy ujawnili 1036 wykroczeń, za które w 769 sprawach zastosowano pouczenia, nałożono 191 mandatów karnych, 67 spraw zakwalifikowało się do sporządzenia wniosków o ukaranie a 9 przekazano innym instytucjom. Najwięcej wykroczeń ujawniono z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - 309 w tym 208 pouczeń i 100 mandatów karnych, 195 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, 183 wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu oraz 118 przeciwko obyczajności publicznej.

Jak powiedział nam G. Grondys, w okresie wakacji za pomocą kamer monitoringu wizyjnego operatorzy ujawnili 325 zdarzeń. Najwięcej 147 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 68 parkowania w miejscach niedozwolonych, 32 zdarzenia dot. osób upojonych alkoholem leżących w miejscach publicznych oraz 28 awantur i zakłócania spokoju i porządku publicznego

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk