Walczyli współcześni rycerze

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.07.2017 / Komentarze
X Jubileuszowy Międzynarodowy Turniej Szermierczy Memoriał dr Adama Papee w Szczecinku

Przed laty w szermierce - tej niezwykle pięknej i widowiskowej dyscyplinie sportowej - byliśmy światową potęgą. Złote medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy Europy sypały sie jak z rogu obfitości, a szermierze byli jednymi z najpopularniejszych sportowców w Polsce.

Lata mijały i polska szermierka z roku na rok traciła na sportowym znaczeniu. Dziś mało, kto już pamięta, a na pewno nie młodzi ludzie, o niezwykle emocjonujących bojach toczonych na planszy przez Witolda Woydę, Jerzego Pawłowskiego, Wojciecha Zabłockiego, Egona Franke czy Ryszarda Parulskiego.

Piękne wspomnienia wrócił dziś nad Trzesiecko. Wszystko z racji X Międzynarodowego Turnieju Szermierczego Memoriał dr Adama Papee. Do Szczecinka przyjechało ponad stu młodych szermierzy z kilkunastu klubów w całej Polsce. Nie zabrakło też gości z zagranicy. Szczecinek jest reprezentowany przez klub UKS Siódemka sekcja szermiercza.

Turniej otworzył i gości przywitał burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, przez wiele lat czynny szermierz, na co dzień pasjonat szermierki.

Burmistrz przywitał młodych szermierzy, ich trenerów, opiekunów i rodziców. Życzył samych zwycięstw, pięknych, emocjonujących walk i niezapomnianych wrażeń z pobytu w Szczecinku.

Na pytaniem, czy weźmie dziś udział w Turnieju, burmistrz zaprzeczył. - Rok czasu nie miałem broni w ręku. Wcześniej nabawiłem się bolesnej kontuzji barku, ona wyłączyła mnie z treningów. Jednak zamierzam powrócić do regularnych zajęć i znów walczyć.

- Planujemy w przyszłym roku zorganizować w Szczecinku turniej szermierczych oldbojów. Mam nadzieję, że ta fajna inicjatywa się urzeczywistni i zjadą do nas szermiercze legendy - mówi "Miastu z Wizją" Jerzy Hardie-Douglas.

Po rozpoczęciu Turnieju mięliśmy przyjemność porozmawiać z trenerką i opiekunką szczecineckich szermierzy Anielą Sosnowską.

- Gościmy dziś szermierzy m.in. z Ukrainy, Białorusi, Szczecina, Warszawy, Gliwic, Krakowa, Konina, Bydgoszczy - mówi nam A. Sosnowska.

- Turniej rozgrywany jest w dwóch kategoriach: szabli i szpadzie. Oczywiście, biorą w nim udział również nasi szermierze z UKS Siódemka. Memoriał Adama Papee jest jedynym w swoim rodzaju szermierczym turniejem w Polsce. Zaczęłam dziesięć lat temu i tak już pozostało do dziś. Młodzi szermierze rywalizują dziś przede wszystkim o radość z walki, radość z uprawiania tak pięknej dyscypliny sportu, o pierwsze, drugie i trzecie miejsca.     

Kim był legendarny Adam Papee? Otóż przede wszystkim znakomitym szermierzem, dwukrotnym medalistą olimpijskim.

Urodził się we Lwowie w 1895 r. (zmarł w 1990 r. w Bydgoszczy). Był jednym z pionierów szermierki sportowej w Polsce, nie tylko jako zawodnik, ale także działacz. Znajdował się wśród założycieli Polskiego Związku Szermierczego. W latach 1926-1930 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Walczył we wszystkich broniach. Największe sukcesy odnosił jednak w szabli. Był 4-krotnym indywidualnym mistrzem Polski. Czterokrotnie brał też udział w Igrzyskach Olimpijskich (1924-1936). Zdobył dwa brązowe medale (drużynowo) w IO w Amsterdamie i Los Angeles. Startował m.in. w barwach AZS Kraków oraz Legii Warszawa. Był Legionistą, żołnierzem Legionów Polskich.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk