Walentynki, czyli kłódki miłości nad Trzesieckiem

Miasto z Wizją / 14.02.2019 / Komentarze
Miasto nie widzi (na razie) problemu

Ten sympatyczny zwyczaj dotarł do Szczecinka kilkanaście lat temu. Chodzi o wieszanie przez nie tylko młodych zakochanych tzw. „kłódek miłości” na balustradach mostów, mostków czy kładek.

Oczywiście najpopularniejszym miejscem na swoiste wyrażenie miłosnego uczucia stał się mostek (zainstalowano go w maju 2014 roku) nad rzeką Nizicą w sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich.

Kłódek miłości przypiętych na balustradach gustownej przeprawy - od tamtego czasu - wciąż przybywa. Czy z czasem nie będą stanowić zagrożenia dla dość delikatnej konstrukcji kładki?

Bez obaw, przynajmniej na razie. W mieście zapewniają, że monitorują sytuację i gdyby działo się coś niepokojącego (czytaj: kłódek było stanowczo za dużo i obciążenie kładki byłoby zbyt duże i zagrażające jej konstrukcji) oznaki miłości zostaną usunięte. Jednak na razie nie ma takiej potrzeby.

Kłódka miłości to forma wyrażania uczucia przez osoby zakochane. Z wyrytymi inicjałami, a nawet wyznaniem miłosnym umieszcza się w miejscu publicznym, np. na moście. Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji.

Obecnie w większości krajów europejskich istnieją miejsca, gdzie masowo wiesza się kłódki miłości. W Polsce są to m.in.: Most w Parku Kasprowicza w Szczecinie, Most na Bogdance w Parku Sołackim w Poznaniu, most na Wyspę Młyńską w Bydgoszczy czy też Most na Bukowinie w Wałczu.

Polecamy też artykuł: