Wędkarski sezon na Wielimiu

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.06.2024 / Komentarze
Na ryby od 1 czerwca do 30 listopada, z łodzi - do końca sierpnia. Ceny zezwoleń bez zmian!

Szczecineccy rybacy udostępnili jezioro Wielimie - jako łowisko specjalne - do uprawiania sportu wędkarskiego. Sezon ruszy w sobotę,1 czerwca i potrwa do końca listopada (połowy z brzegu) i do końca sierpnia (połowy z łodzi).

Wędkarze dopytują, dlaczego sezon na Wielimiu rusza tak późno. Gospodarz wody odpowiada: to ze względu na trwające na akwenie tarło sandacza.

Jak wspomnieliśmy, Wielimie to łowisko specjalne i poławiać na nim możemy na specjalnych zasadach. Rybacy dopuścili uprawianie amatorskiego połowu ryb z brzegu przy pomocy dwóch wędek zwykłych lub spinningu oraz tymi samymi metodami - z łodzi. Przy czym sezon połowów z łodzi trwać będzie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Wędkarze, którzy zamierzają łowić na Wielimiu muszą wiedzieć, że w czerwcu, lipcu i sierpniu będą mogli to czynić od godz. 6 do godz. 21, a od września do listopada (tylko z brzegu) - od wschodu do zachodu słońca, zgodnie z kalendarzem.

Rybacy określili też dolne i górne wymiary poławianych drapieżników. Dla szczupaka to minimum 55 cm i max. 90 cm. Z kolei wymiary ochronne sandacza określono na 55-85 cm. Dzienny limit połowów wynosi: dla szczupaka i sandacza - 2 szt. (łącznie), węgorza - 1 szt., lina - 3 szt., leszcza pow. 3 kg - 3 szt. oraz pozostałych gatunków ryb - 5 kg.

Teraz rzecz najważniejsza, czyli cennik wędkarskich zezwoleń. Niestety jest drożej - podwyżki nie ominęły też wędkarzy.

Za wędkowanie z brzegu (od 1 czerwca do 30 listopada) zapłacimy 190. Można też wykupić zezwolenie na 1 dzień - 50 zł, bądź na 3 dni - 90 zł na tydzień - 110 zł. Za połowy prowadzone z łodzi (w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia) zapłacimy 480 zł. Z kolei za 1 dzień - 90 zł, za 3 dni - 170 zł oraz za tydzień - 210 zł.

Jak zaznaczyli rybacy, wykupione zezwolenie na wędkowanie z łodzi upoważnia do wędkowania z brzegu - do końca listopada. Warto podkreślić, że ceny zezwoleń nie podrożały, są takie same jak w ubiegłym roku.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto, wideo: Crazy Fishermen - połowy na jeziorze Wielimie