Weekendowy rozkład jazdy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.09.2020 / Komentarze
Co się będzie działo w mieście w najbliższych dniach?

W piątek, 18 września odbędzie się kolejna akcja prowadzona przez Nadleśnictwo Szczecinek i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowy. Nasi leśnicy zachęcają mieszkańców Szczecinka do wspólnej, niezwykle pożytecznej dla środowiska naturalnego zabawy. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew, a lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni. Drzewa potrzebne są wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Leśnicy z Nadleśnictwa Szczecinek poinformowali, że rozdadzą 2200 sadzonek grabów, brzóz i miododajnych lip. Wystarczy przyjść w piątek od godz. 11 pod siedzibę RDLP w Szczecinku i odebrać swoje drzewko.  

Z kolei wieczorem w The BlackRock Irish Pubie odbędzie się koncert zespołu 4 Szmery. Działająca od 22 lat i pochodząca z Bochni formacja 4 Szmery, znana dotąd z wykonywania coverów legendarnego AC/DC, wydała swój pierwszy, w pełni autorski album. Płyta zatytułowana "Roll" zawiera 10 kompozycji, będących wypadkową fascynacji poszczególnych członków zespołu. Materiał został zarejestrowany na przełomie 2018 i 2019 roku. Pochodzący z płyty singiel "Profil", dotarł do pierwszego miejsca "Turbo -top" Antyradia i utrzymywał się na liście przez 36 notowań. Zespół był gościem festiwali "Ku przestrodze", "Zew się budzi", "50 lat polskiego Big- Beatu","Igrzyska Rockowe" oraz gwiazdą największych zlotów Harley Davidson, występując u boku Saxon czy Black Label Society. Od 9 grudnia płyta "Roll" jest dostępna na wszystkich serwisach streamingowych na świecie. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Bilety na to wydarzenie można zakupić w cenie 30-40 zł w dniu koncertu. Rezerwacji można dokonać pod nr 536 555 610. Ilość miejsc ograniczona.

W sobotę, 19 września odbędzie się kolejny spacer historyczny. Tym razem zostanie on zorganizowany przez Dariusza Trawińskiego, jednego z mieszkańców naszego miasta i wielkiego pasjonata historii. Spacer wiódł będzie alejkami cmentarza komunalnego w Szczecinku, a jego prowadzący opowie słuchaczom o zbrodniach popełnionych przez żołnierzy Armii Czerwonej na ludności cywilnej powiatu szczecineckiego. Spacer rozpocznie się o godz. 10. Miejsce zbiórki wyznaczono przed główną bramą cmentarza.  

Z kolei najbliższa niedziela z cała pewnością należeć będzie do członków PTTK Wiarusy, którzy w tym roku świętują 50-lecie swojej działalności. Jubileuszowe obchody rozpoczną się od części oficjalnej, którą zaplanowano na godz. 11. Odbędzie się ona w sali widowiskowej kina Wolność. Wtedy też będzie miało miejsce wręczenie wyróżnień, medali i dyplomów dla członków klubu. Będzie mieli także okazję cofnąć się nieco do przeszłości i zobaczyć, jak Wiarusy zmieniały się na przestrzeni ostatnich 50 lat. Organizatorzy w programie zaplanowali także wystąpienia zaproszonych gości. Zwieńczeniem części oficjalnej będzie koncert zespołu Pasjonatki. Z kolei o godz. 15 na terenie Ślusarni rozpocznie się piknik turystyczny. Potrwa on do godz. 18.

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy sztuki w różnych jej wydaniach. W galerii sztuki Zamek możemy obejrzeć wystawę prac grupy utalentowanych artystów. Znajdziemy tu dzieła Jarosława Kukowskiego i jego uczniów – Jolanty Bukowskiej, Piotra Lemke, Ewy Kukowskiej i Krzysztofa Sprady.

Z kolei w szczecineckim Muzeum Regionalnym w sali wystaw czasowych czeka na nas wystawa prac Leona Wyczółkowskiego. Wystawa zorganizowana wspólnie z Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy składa się przede wszystkim z grafik, rysunków i malarstwa. Dodatkowo na wystawie zaprezentowany został obraz "Wesołe pacholęta" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa będzie prezentowana w szczecineckim Muzeum do końca listopada.  

Dwie wystawy prezentowane są także na placu przed ratuszem. Mamy okazję obejrzeć tu wystawę Polskiej Fotografii Prasowej „Grand Press Photo 2020”. Wystawa prezentuje 266 fotografii. Są to 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, 4 projekty dokumentalne oraz 2 zdjęcia pojedyncze i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała w tym roku fotografia Jacka Szydłowskiego z „Dziennika Wschodniego”, przedstawiająca pielęgniarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

W ten weekend warto także wpaść do kina. Co zobaczymy na dużym ekranie?

"Zieja"
Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30-tych, była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20-tych ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne.
Godziny emisji:
18.09 - godz. 18:00
20.09 - godz. 17:00

"Vitello"
Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym ojcu, więc chłopiec tworzy własny obraz wymarzonego taty. Tymczasem w domu pojawia się ojczym. Czy Vitello zaakceptuje nową sytuację?
Godziny emisji:
18.09 - godz. 16:00 (2D dubbing)

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.
Godziny emisji:
18.09 - godz. 20:15
20.09 - godz. 19:15

Tekst: Marzena Góra