Weekendowy rozkład jazdy

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.11.2022 / Komentarze
Co się będzie działo w mieście i regionie w najbliższych dniach

Serdecznie zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Szczecinka (ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainek) na wydarzenie rozpoczynające lokalną odsłonę kampanii 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.

Fundacja Feminoteka we współpracy z organizacjami partnerskimi ruszyła w świat, by pokazać, jak ważny jest głos osób, które doświadczyły przemocy.

Celem jest zachęcenie Ukrainek do korzystania z numeru zaufania 888 88 79 88, który jest dla nich dostępny codziennie w godzinach 14.00 - 17.00. Jednocześnie przypominamy, że od poniedziałku do piątku  w godzinach 11.00-19.00 działa telefon dla Polek 888 88 79 88  
Zapraszamy do Kina Wolność  24 listopada o godz. 16.30 na wernisaż otwierający wystawę

Wystawa czynna w godz. 16.30 - 21.00 do 28 listopada włącznie

Codziennie od 16.30 do 18.30 członkowie szczecineckiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i wolontariuszki OBR-Szczecinek będą pełnić dyżury.

Organizatorki: Grupa nieformalna One Billion Rising Nazywam Się Miliard - Szczecinek

Partnerzy: Zespół Interdyscyplinarny ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Szczecinku, Fundusz Tratwa Szczecinek, Grupa nieformalna Feminited, Miasto Szczecinek, Akademia Znajomych

O wystawie:

Eksponatem instalacji/wystawy jest telefon zaufania fundacji Feminoteka, przeznaczony dla Ukrainek, które doświadczyły przemocy.

888 88 79 88

Podnieś słuchawkę i posłuchaj prawdziwych historii kobiet, którym pomogła Feminoteka. Historii opisanych przez Sylwię Chutnik, Agatę Napiórską i Agnieszkę Szpilę, przeczytanych przez Jaśminę Polak, Olenę Turbal, Lubawę Griesznową, Katerynę Motrycz, Olenę Borozenets oraz Marię Pastuszok.

Będzie też można zobaczyć zdjęcia Yulki Krivich, i uzyskać informacje jakie lokalne i ogólnopolskie organizacje są gotowe pomóc osobom dotkniętym zjawiskiem przemocy.

Tak o wystawie napisała Agnieszka Mazur, artystka, badaczka materiałów i designu, obecnie mieszkająca pomiędzy Holandią a Polską

W tym miejscu odbywa się właśnie spotkanie. Spotkanie, które nawołuje do wyjścia z cienia i lęku oraz stanowi przestrzeń do wypowiedzenia tego, co dzieje się w życiu wielu kobiet, a o czym nie mamy przyzwolenia mówić.

Gdy usłyszałam, że to spotkanie skierowane jest do Ukrainek, które uciekły w związku z trwającą wojną, założyłam że będziemy dotykać kwestii militarnego gwałtu jednego państwa na drugim. Po przeczytaniu historii kobiet okazuje się, że ta wojna odbywa się już w domu, a agresja rosyjska stała się w wielu przypadkach impulsem do tego, aby uciec od rodzinnego ogniska – źródła przemocy, poniżenia i cierpienia. To, co wypływa z tych ran, jest tym, co dzieje się wszędzie, bez względu na geograficzną lokalizację, system polityczny czy klasę społeczną.

Jednak tutaj podczas naszego spotkania nie będę pisać o kulturze gwałtu, ale o tym, że są instytucje, które pomagają i są miejsca pomocy, które istnieją po to, aby systemowo oraz długoterminowo wspierać i słuchać.

Ta wystawa i numer telefonu jest o mówieniu oraz byciu słyszaną. O tym, że trzeba mówić w rzeczywistości, w której wciąż trwa walka o to, komu zostanie przydzielone prawo do mówienia i komu da się wiarę. Milczenie i poczucie winy są największymi wrogami, którym jednak nie można się poddać. Nasze słowa są najlepszą bronią i jednocześnie opatrunkiem."

Jesteśmy w bezpiecznej przestrzeni. Jesteśmy po to, aby pozwolić mówić i aby usłyszeć.

 

*****

W weekend warto wybrać się na seans filmowy - atrakcyjny repertuar:

https://miastozwizja.pl/zapraszamy-do-kina-307

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk