"Wiarusy" - 50 lat na turystycznym szlaku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.01.2020 / Komentarze
W roku jubileuszu rajdy piesze, rowerowe, samochodowe, spływy kajakowe i Andrzejkowy Bal Turysty

Przez pół wieku armia systematycznie likwidowała jednostki wojskowe w Garnizonie Szczecinek, ale "Wiarusy" trwały. Wojskowe Koło PTTK przetrwało też likwidację 2 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (1999 rok) i w tym roku "Wiarusy" świętują 50 urodziny!

- Pół wieku w służbie turystyki to zacny czas. Niewiele jest kół, które mogą się pochwalić podobnym dorobkiem - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" szef "Wiarusów" Bogdan Bereszyński.

- Przez te pół wieku nachodziły mnie różne myśli - a może dać sobie już spokój i osiąść na zasłużonej emeryturze? Nic takiego się jednak nie wydarzyło, ciągnęło człowieka na turystyczne szlaki. I ciągnie nadal. W 2020 roku świętujemy piękny jubileusz 50-lecia działalności koła. Zaplanowaliśmy, że zorganizujemy, przeprowadzimy oraz weźmiemy udział w 27 rajdach turystycznych pieszych i samochodowych, wycieczkach autokarowych, podróżach historycznych, spotkaniach, zlotach, zjazdach i spływach kajakowych. "Wiarusy" są otwarte dla każdego, kto ciekawy jest poznawać nie tylko nasz region, ale najpiękniejsze zakątki Polski. Reasumując: Każdy turysta znajdzie u nas coś dla siebie. Serdecznie zapraszam.

Jak wspomnieliśmy, "Wiarusy" od 50 lat są kołem wojskowym i nadal działają "przy wojsku". - W tym zakresie od półwiecza nic się nie zmieniło. Zawsze byliśmy "zmilitaryzowani" i do końca swoich dni tak już pozostanie - dodaje nasz rozmówca.

Plan działania "Wiarusów" w jubileuszowym roku? Imponujący. W czwarty weekend stycznia (niedziela 26.01) wojskowi turyści spotkają się na Rajdzie "Zima 2020".

W lutym "Wiarusy" wezmą udział w Turnieju Kół Oddziału PTTK w Wałczu, a w marcu gościć będą w Kołobrzegu na Rajdzie "Szlakiem Walk 1 Armii WP o Kołobrzeg". Przywitają też, oczywiście na rajdzie, najpiękniejszą porę roku - wiosnę. Z kolei w kwietniu poznają "Leśne Ścieżki" w okolicy Szczecinka, a w długi majowy weekend (start 30 kwietnia) popłyną w XXV Ogólnopolskim Spływie Kajakowym "Piława 2020".

W maju "Wiarusy" spotkają się na rajdzie "Majówka z rowerem" oraz wezmą udział w trzech rajdach autokarowo - samochodowych: "Ziemia Gryficka", "Krajna" i w Krajoznawczej Wycieczce Autokarowej Szamotuły - Międzychód - Wronki.  

Czerwiec również będzie obfitował w turystyczne imprezy. "Wiarusy" wezmą udział w wycieczkach autokarowych: Wejherowo i Grudziądz - Świecie, pojadą rowerami w rajdzie "Ziemia Wałecka" oraz wezmą udział w XXV Jubileuszowym Spływie Kajakowym "Gwda 2020".

Odpoczynek w wakacje? Tak, ale nie dla "Wiarusów". W lipcu i sierpniu przed naszymi turystami 5 imprez: Wycieczka krajoznawcza "Zielona Bydgoszcz", XXIX Międzynarodowy Spływ Kajakowy "Radew - Parsęta", udział w XXVI Festiwalu "Słowińców i Wikingów", Spływ Kajakowy dla uczczenia Święta Wojska Polskiego (rzeka Brda) oraz Rajd rowerowy "Na pożegnanie Wakacji" (gmina Szczecinek).

Również jesień będzie przebogata we wszelkiego rodzaju imprezy turystyczne. We wrześniu szczecineccy turyści wezmą udział w Rajdzie Rowerowym "Na spotkanie z jesienią". "Wiarusy" zajrzą też na CZAT Wojska Polskiego do Łukęcina oraz spotkają się na uroczystym zebraniu z okazji Jubileuszu 50-lecia Koła (teren rekreacyjny przy hali "Ślusarnia").

Przebogaty w wydarzenia rok turystyczny szczecineccy turyści zwieńczą udziałem w rajdach turystycznych: "Pieczony ziemniak" i "Trzesiecko". Obie imprezy odbędą się w Szczecinku i okolicy - w październiku. To jednak nie wszystko. W listopadzie odbędzie się Andrzejkowy Bal Turysty z okazji jubileuszu koła oraz zebranie sprawozdawczo - wyborcze "Wiarusów".

Wracając do 50-urodzin naszych turystów warto wspomnieć, że "Wiarusy" działały przez pół wieku niemal we wszystkich jednostkach Garnizonu Szczecinek, a nawet przy Parafii Garnizonowej i Wojskowej Komendzie Uzupełnień.  

- Wszystko zaczęło się we wrześniu 1970 roku. Byłem wówczas młodym żołnierzem zawodowym 58 batalionu medycznego 20 Dywizji Pancernej. Pierwszym rajdem jeszcze nie "Wiarusów", ale Koła PTTK "Medyk" (w skaldzie Bogdan Bereszyński plus 15 żołnierzy) była nocna wycieczka (16/17 września) do Czarnoboru z powrotem. To był zalążek powstania turystyki w garnizonie Szczecinek - wspomina B. Bereszyński.

- "Wiarusy" powstały niebawem z połączenia dwóch kół turystycznych: "Medyka" i "Szwejków" i na wiele lat znalazły swój dom przy 26 dywizjonie artylerii rakietowej - w koszarach przy ul. Kościuszki.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk