Wielka atrakcja dla miłośników wojskowości

• Tv
Miasto z Wizją / 30.01.2022 / Komentarze
Muzeum Militarne w Bornem Sulinowie zaprasza. Jest co podziwiać!

Czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice artyleryjskie, amfibie na gąsienicach i kołach, pojazdy ciężarowe i ewakuacji pola walki, a nawet wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych 2K11 KRUG - to wszystko można podziwiać w Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie.

Zaglądając do sklepiku w borneńskim muzeum możemy też zaopatrzyć się w elementy umundurowania wojskowego, pamiątki czy gadżety. Wiele z nich jest bardzo atrakcyjnych.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Warto podkreślić, że właściciele "wojennego" muzeum wciąż czynią starania, by wzbogacić placówkę o nowy sprzęt militarny. Co rusz na muzealny plac zajeżdża nowy sprzęt.

Wbrew pozorom eksponaty nie są starociami. W muzeum możemy podziwiać np. czołg T-72M. Wiele egzemplarzy tego sprzętu jest do dziś na wyposażeniu jednostek bojowych Wojska Polskiego. Podobnie jak bojowy wóz piechoty BWP-1, który stanowi główną część wyposażenia bojowego 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. I spisuje się znakomicie, nie tylko na strzelnicach.

- Muzeum w tym miejscu stacjonuje już trzeci rok - ujawnia nam szef placówki Kamil Bartoszek.

- Co warte podkreślenia, wszystkie eksponaty, które tu możemy państwu udostępnić są sprawne technicznie, wyposażone w akumulatory i zatankowane. Tym odróżniamy się od innych muzeów tego typu. U nas eksponaty po prostu "żyją". Prezentujemy je m.in. na zlotach pojazdów militarnych w Bornem i innych miastach w kraju.

Jak podkreślił K. Bartoszek, teren muzeum zajmuje włości użytkowane wcześniej przez dywizję radziecką przez blisko 40 lat stacjonującą w Bornem Sulinowie.

- Wcześniej stały tu wojska niemieckie. Tym samym nasze muzeum przedłuża wojskowe tradycje leśnego miasteczka - mówi K. Bartoszek.

- Na wyposażeniu naszego muzeum znajduje się kilkadziesiąt sztuk pojazdów, głównie bojowych, także do zabezpieczenia pola walki. Eksponaty remontujemy we własnym zakresie, wszystko robimy swoimi siłami. Wśród eksponatów znajdują się prawdziwe perełki, jak chociażby czołg na podwoziu T55, którego żadne muzeum na świecie nie posiada czy pojazd STAR 660 M3, który został wyprodukowany w zaledwie kilkunastu egzemplarzach. Każdy może dotknąć sprzętu, zobaczyć jego zalety techniczne, a nawet się nim przejechać. Zapraszamy.

Wszystko o borneńskim muzeum, m.in. dni i godziny otwarcia, na Facebooku:

Wideo: Ale Piękny Świat