Wiemy, gdzie staną rzeźby wykonane przez studentów ASP

Miasto z Wizją / 21.06.2016 / Komentarze
Burmistrz: W tym tygodniu rzeźby zostaną już ustawione w swoich docelowych lokalizacjach

Latem ubiegłego roku w Szczecinku gościli studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Efektem dwutygodniowego pleneru rzeźbiarskiego jest kilkanaście rzeźb, które już za kilka dni pojawią się w przestrzeni miejskiej i będą cieszyły oko mieszkańców. Prace wykonane w drewnie stanowią pierwszą część cyklu pn.  „Cztery żywioły”. Tym razem tematem przewodnim była woda oraz wszystko, co się z nią kojarzy. Wiadomo już, gdzie staną rzeźby. Zostaną one rozlokowane na terenie parku miejskiego.

- Były przeprowadzone przez SAPiK konsultacje z naszym Referatem Ochrony Środowiska oraz z profesorami ASP. Efektem rozmów było ustalenie miejsc, w których zostaną ustawione prace – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Większość tych rzeźb w drewnie, które powstały podczas ubiegłorocznego pleneru, znajdzie swoje miejsce w parku. Musieliśmy odczekać rok i w tym czasie te rzeźby stały na wolnym powietrzu, ponieważ był to wymóg postawiony przez ASP, aby to drewno mogło się zahartować. Rzeźby zostały także specjalnie zakonserwowane. Tych zabiegów podjął się profesor Akademii Sztuk Pięknych, który specjalnie w tym celu przyjechał do Szczecinka.

- W tym tygodniu rzeźby zostaną już ustawione w swoich docelowych lokalizacjach. Większość z nich znajdzie swoje miejsce w zabytkowej części parku, na odcinku pomiędzy tzw. Tajwanem a I LO. W czasie rewitalizacji parku zostały wykonane specjalne kręgi wyłożone kostką brukową oraz podświetlone i właśnie w ich centralnym punkcie staną te prace. Myślę, że będzie to naprawdę wspaniale wyglądać.

Jak zdradził nam nasz rozmówca, jedna lub dwie rzeźby zostaną także usytuowane nad brzegiem Trzesiecka na terenie przy Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Jedna z nich pojawi się także przy szczecineckim zamku.

- W tym roku, w lipcu odbędzie się kolejny plener rzeźbiarski. Tym razem przyjadą do Szczecinka studenci Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy oraz Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska. W jego trakcie powstaną kolejne rzeźby w drewnie, którymi będziemy mogli cieszyć się po zainstalowaniu ich w przestrzeni publicznej – dodaje burmistrz.

Więcej na ten temat w naszym najbliższym programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Sławomir Włodarczyk