Wieża przy "Hosso", hangar dla statków i koszarowiec "zamieniony" w mieszkania

Miasto z Wizją / 21.10.2024 / Komentarze
Październik 2009 rok - kartka z kalendarza

Szalony dla miasta rok 2009 powoli zbliżał się do końca. Do Nowego 2010 roku, a co za tym idzie, również większego Szczecinka, pozostawało zaledwie nieco ponad 2 miesiące. Miasto szykowało się do obchodów 700 urodzin. Poza tym, życie nad Trzesieckiem toczyło się normalnie - swoim codziennym rytmem.

W październiku 2009 roku zakończyła się konserwacja wiekowych cegieł na elewacji wieży św. Mikołaja. Mimo nowego wyglądu nie wszyscy mieszkańcy Szczecinka byli usatysfakcjonowani wkomponowaniem wieży w Galerię "Hosso". I tak też pozostało do dziś.

Nad Trzesieckiem dobiegły finału prace nad budową hangaru dla statków szczecineckiej białej floty. Dom dla "Bayernu" i "Księżnej Elżbiety" musiał jeszcze poczekać na oficjalne otwarcie i zdobyć wcześniej wszystkie niezbędne "wodne" certyfikaty. Ostatecznie hangar otworzył podwoje przed świętami Bożego Narodzenia. Przypomnijmy, że inwestycja o wymiarach 30 x 18 metrów była realizowana w ramach Projektu „Civitas Plus Renaissance” i kosztowała około 1,5 mln zł.

Na początku października wędkarze z Koła PZW "Jesiotr" i Okręgu PZW w Koszalinie sprawdzili jak zasobne w ryby jest jezioro Trzesiecko. Było zasobne. W sieci weszły dorodne okonie i płocie. Nie zabrakło też okazałych szczupaków, leszczy i trochę mniejszych sandaczy. Odłowy prowadzono z inicjatywy prof. Tomasza Heese z Politechniki Koszalińskiej. Naukowiec do dziś realizuje na naszym akwenie program jego rewitalizacji.

Budowniczowie sali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Elżbiety zakończyli stan surowy obiektu. Ostatnim elementem było posadowienie kratownicy przyszłego dachu sali. Obiekt (jego budowa kosztowała około 7 mln zł) został oddany do użytku latem 2010 roku.

O jubileuszu 700-lecia Szczecinka już wspominaliśmy. W pocie czoła pracował Komitet Organizacyjny mający przygotować zacne urodziny miasta. Wówczas podjęto decyzję o wybiciu pamiątkowej monety. "Szczecinecki "Wartek" rzeczywiście "przyszedł na świat" uświetniając jubileusz. Dyskutowano też o organizacji terenowej gry historycznej i turnieju miast. Członkowie komitetu poparli także przedłożony przez Wojskowe Koło PTTK „Wiarusy” wniosek o wsparcie przedsięwzięć turystycznych przyczyniających się do promocji jubileuszu miasta.

W październiku 2009 roku na dobre trwała awantura o pomost "Centrum" przy ogólniaku. Firma "Alpinur" z Gryfina zeszła z placu budowy. Do wbicia w dno jeziora pozostało 29 metalowych bali - rur. Ostatecznie inwestycja została zwieńczona w następnym roku przez Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną.

W październiku 2009 roku rozpoczęła się budowa nowego cmentarza w sąsiedztwie ul. Słupskiej. W szczerym polu wycięto drzewa, zbudowano ogrodzenie, drogę i sieć wodno - kanalizacyjną. Co prawda po 7 latach jeszcze nikt tam nie spoczął, ale niebawem na nowym cmentarzu ruszą pierwsze pochówki. Powodem jest już brak miejsc na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Cieślaka.

W październiku do remontu trafił statek spacerowy "Księżna Jadwiga". W finale robót, realizowanych w ramach Projektu "Civitas", jednostka otrzymała tzw. pokład górny - słoneczny oraz nowe siedziska.

Pod koniec października zakończyła się duża inwestycja - adaptacja koszarowca na budynek mieszkalny. Wiekowa militarna budowla (ostatni żołnierze 20 Dywizji Pancernej opuścili ją pod koniec lat 80.) stoi przy ul. Kościuszki. W dawnych salach żołnierskich powstały 62 mieszkania komunalne. Zasiedlili je m.in. mieszkający dotąd w Hotelu Młodego Robotnika przy ul. Słowiańskiej. Całkowity koszt inwestycji zamknął się kwotą blisko 8 milionów zł.

Do Szczecinka napłynęła dobra wiadomość - miasto otrzymało dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. "schetynówek". W jego ramach wyremontowany miał zostać pierwszy odcinek ul. 1 Maja. Inwestycja pochłonęła ponad 3 mln zł.