Wizyta w Laboratorium Badań Wody i Ścieków
- Aktualności
Laboratorium Badań Wody i Ścieków, działające w szczecineckich wodociągach, oferuje szeroką gamę usług nie tylko dla firm, ale również dla mieszkańców. Na bieżąco monitoruje także jakość wody dostarczanej klientom.
Dla wszystkich, którzy otwierają lub prowadzą lokal gastronomiczny, budują dom, chcą wiedzieć, jaka jest jakość wody z własnego ujęcia, a także dla prowadzących działalność, w której wymagane jest przeprowadzenie badań jakości wody czy ścieków, swoją szeroką ofertę ma właśnie to laboratorium. Laboratorium Badań Wody i Ścieków przy PWiK Szczecinek to gwarancja wiarygodnych wyników, dyspozycyjność, konkurencyjne ceny oraz wykwalifikowany personel.
„Najczęstsze sytuacje, w których zgłaszają się do nas klienci indywidualni i firmy, to otwarcie lokalu gastronomicznego, przyłączenie domu do sieci wodociągowej czy po prostu sprawdzenie jakości wody z własnego ujęcia”, tłumaczy Izabela Marcińska, która od prawie dziesięciu lat zajmuje stanowisko kierownika Laboratorium.
Dla organizatorów kąpielisk, kolonii czy obozów dostępne są również badania wody z kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli. Przeprowadzane są badania wody z pływalni czy ciepłej wody użytkowej.
Izabela Marcińska wyjaśnia jak przebiega zlecenie:
Próbka może zostać pobrana przez wykwalifikowanego próbkobiorcę lub dostarczona osobiście przez klienta np. gdy jest to próbka wody, która pochodzi z własnego ujęcia i badanie jest wykonywane dla własnych potrzeb. Klienci, którzy się do nas zgłaszają otrzymują odpowiednie pojemniki oraz szczegółowe instrukcje jak należy pobrać i transportować próbkę. Ustalany jest też zakres badań, które można i warto wykonać w zależności od celu badania i potrzeb klienta.
Podstawowym obszarem działalności Laboratorium jest kontrola jakości wody i ścieków na obszarze powiatu szczecineckiego. To właśnie laboratorium prowadzi systematyczne badania jakości wody dostarczanej klientom przez szczecineckie wodociągi. Badania potwierdzają, że woda może być spożywana bezpośrednio z kranu i zawiera około 380 mg/l składników mineralnych, dzięki czemu zaliczana jest do wód niskozmineralizowanych.
„Nasza woda jest smaczna, ale przede wszystkim bezpieczna, ponieważ nad jej jakością czuwa sztab specjalistów. Są to między innymi: dział produkcji wody, osoby zatrudnione w dziale eksploatacji sieci oraz technolog i laboratorium, jak i również organy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku”, dodaje I. Marcińska.
Laboratorium posiada Certyfikat akredytacji na normę PN-EN ISO/IEC 17025 z 2018 roku wydany przez Polskie Centrum Akredytacji.
Zakres akredytacji jest systematycznie rozszerzany o nowe metody, w zależności od potrzeb klientów oraz zmian wymagań przepisów prawnych.
Audytorzy Polskiego Centrum Akredytacji potwierdzają, że laboratorium działa zgodnie z wymaganiami normy we wszystkich obszarach.
Nie zwlekaj, zleć badania, miej pewność wyniku.
Pełny zakres świadczonych usług można znaleźć na stronie internetowej:
www.pwik.szczecinek.pl w zakładce Laboratorium.
Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego: tel. 94 37 533 42.