Wojenne transzeje z lotu ptaka

Miasto z Wizją / 07.07.2016 / Komentarze
LIDAR pokazuje jak na dłoni

Na Facebooku Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza zaprezentowano zdjęcie lotnicze wyraźnie pokazujące ukształtowanie terenu i przebieg transzei z okresu II wojny światowej, zlokalizowanych na przesmyku pomiędzy jeziorami Wilczkowo i Trzesiecko.

- Zdjęcia zostały wykonane metodą laserowego skanowania ziemi LIDAR (urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło zamiast mikrofal. Charakteryzuje się dużą rozdzielczością - dop. red.) - mówi "Miastu z Wizją" Piotr Letki, szef szczecineckiego muzeum.

- Wykonanie takich zdjęć pozwala na "pominięcie na nich" roślinności, która szczególnie latem skutecznie przesłania widok z powietrza. Wówczas dopiero widzimy dokładnie ukształtowanie powierzchni ziemi. Na "Wilczkowskim" przesmyku zachowało się jeszcze kilka ruin mniejszych bunkrów. Gdy już uporamy się z pracami w okolicy naszej siedziby B-Werku przy ul. Kościuszki, zajmiemy się porządkowaniem tego miejsca. Jako ciekawostkę dodam, że na przesmyku pomiędzy naszymi jeziorami, w lutym 1945 roku został odparty pierwszy atak Armii Czerwonej na Szczecinek.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto główne: Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

W galerii: Jeden z bunkrów na "jeziornym" przesmyku - stan obecny.

Foto: Sławomir Włodarczyk