Wraca temat opłat za odbiór odpadów

Miasto z Wizją / 25.04.2019 / Komentarze
Konsultacje społeczne w tej sprawie potrwają do 6 maja

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni mieli podjąć decyzję, czy w Szczecinku wprowadzony zostanie nowy sposób naliczania opłat za śmieci. Do głosowania jednak nie doszło. Jeszcze przed przystąpieniem do obrad burmistrz Daniel Rak zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad punktów dotyczących uchwał wprowadzających zmiany w opłatach śmieciowych. Jak powiedział, jego decyzja podyktowana była m.in. szeregiem wątpliwości, jakie artykułowali mieszkańcy obawiający się nowego sposobu naliczania wspomnianej opłaty. Jednocześnie burmistrz zapowiedział przeprowadzenie konsultacji społecznych, aby móc wypracować inny sposób naliczania opłat za śmieci, który nie będzie wzbudzał tylu kontrowersji wśród mieszkańców Szczecinka.

- W najbliższym czasie na pewno nie unikniemy podwyżki, która spowodowana będzie tym, że wzrastają ceny obsługi gospodarki śmieciowej – mówi burmistrz Daniel Rak. - Każda osoba, która do tej pory płaciła 14 zł za odbiór odpadów, będzie wkrótce płaciła ok. 18 zł. Wszystkie kwestie związane z odbiorem śmieci, ich zagospodarowaniem i obsługą pracowników są bardzo skrupulatnie dodawanie. Z tych wszystkich składowych mamy do rozliczenia kwotę 6 mln 521 tys. złotych. To wszystko musi zostać teraz podzielone według wybranego algorytmu z tych zaproponowanych przez ustawodawcę.

- Mam nadzieję, że mieszkańcy, w związku z wywołaną dyskusją, sprawdzą czy ich deklaracje są prawidłowo złożone i czy ilość osób zamieszkujących ich domostwa jest taka, jak na deklaracji, ponieważ obecnie „brakuje” nam w deklaracjach kilku tysięcy osób, które wiemy, że zamieszkują Szczecinek, natomiast nie ma to odzwierciedlenia w ilości deklaracji. Ułomnością tej ustawy jest brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za złożoną deklarację wobec osób, które złożyły nieprawdziwe deklaracje. I przez to inni mieszkańcy muszą płacić więcej pokrywając niejako czyjeś koszty – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że obecnie trwają konsultacje społeczne sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności. Konsultacje potrwają do 6 maja. Udział w nich mogą wziąć organizacje pozarządowe działające na terenie Szczecinka, a także wszyscy mieszkańcy. O tym, jak przekazać swoje opinie i uwagi pisaliśmy TUTAJ.

Więcej na ten temat w dzisiejszym programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk