Wspólnie wygwizdali przemoc
- Tv
- Aktualności
Kilkaset gwizdków rozbrzmiało w samo południe w centrum Szczecinka. W ten sposób uczniowie szczecineckich szkół, uzbrojeni w wymowne transparenty nawiązujące treścią do tematu happeningu, zaakcentowali tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy, który obchodzony jest na całym świecie właśnie 2 października. Akcja ta przebiegająca pod hasłem „Wygwizdać przemoc!” – zainicjowana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – przyciągnęła na Plac Wolności przedstawicieli niemal wszystkich placówek, a także przykuła uwagę przechodniów.
- Dzisiejszy happening pod hasłem „Wygwizdać przemoc” ma formę takiego flash mobu, czyli bardzo krótkiej akcji. Jako że 2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, w ten sposób chcemy zaakcentować nasz sprzeciw wobec przemocy – nie tylko przemocy w rodzinie, ponieważ to, co wynosimy z domu przekłada się później na nasze dorosłe życie, na to co się dzieje w szkole i w pracy – mówi nam Małgorzata Kisiel, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
- Dzisiaj gwiżdżemy po to, żeby sprzeciwić się i przemocy rówieśniczej, i cyberprzemocy i hejtowaniu. Poświęcamy tę minutę na gwizdanie, która ma być przeciwstawieniem się sytuacjom, kiedy musielibyśmy przeznaczyć minutę ciszy na znak żałoby wobec ofiar przemocy. Tak naprawdę wszystko gdzieś tam z tą przemocą jest powiązane i przekłada się na nasze dalsze życie. Cieszymy się, że młodzież zechciała spotkać się tu z nami. Swój udział w akcji zadeklarowało ponad 400 osób. Jednocześnie taką przeciwwagą dla przemocy było odtańczenie Belgijki po to, żeby w to miejsce, gdzie jest przemoc, zaproponować coś innego i pokazać, że zapraszamy do naszego życia i naszych serc tolerancję, otwartość i przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka.
Akcja rozpoczęła się tu chwilę przed południem, kiedy na podestach ustawiły się „żywe rzeźby”. W tę rolę wcielili się uczniowie, który odgrywali scenki ukazujące różne rodzaje przemocy, z jaką spotykamy się na co dzień. Chwilę później, na znak organizatorów, kilkuset uczniów przez minutę wygwizdywało przemoc. Zakończeniem happeningu było wspólne odtańczenie przez uczestników akcji popularnej w ostatnich latach „Belgijki”.
Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra