Wybierasz się na ryby? Zapłacisz więcej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.11.2019 / Komentarze
Podwyżki opłat w Polskim Związku Wędkarskim. Podniosła Warszawa, Koszalin - nie

To nie jest dobra wiadomość dla wędkarzy zrzeszonych w PZW. Za przyjemność poławiania ryb na związkowych jeziorach w 2020 roku zapłacą więcej o 10 zł.

Każdy wędkarz wnosi opłatę członkowską za przynależność do związku. Zarząd Główny PZW ustalił, że w przyszłym roku wyniesie ona 100 zł (2019 - 90 zł). Wędkarze (mężczyźni od 65 roku życia, kobiety od 60 roku życia, młodzież szkolna i studenci w wieku 16-24 lata oraz uhonorowani złotą i srebrną odznaką PZW) zapłacą połowę wspomnianej kwoty, czyli 50 zł.

Z kolei dobra wiadomość jest taka, że koszaliński Okręg PZW zdecydował się nie podnosić opłaty tzw. "okręgowej".

Członkowska składka okręgowa tzw. pełna (wody górskie, nizinne, połów wszystkimi metodami) wyniesie 230 zł. Wędkarze skorzystają też z ulg. Ich koszt, podobnie jak w tym roku, przewidziano na: 140 zł, 92 zł i 58 zł.

Z kolei ci wędkarze, którzy poławiać będą ryby wyłącznie na wodach nizinnych zapłacą w 2020 r. składkę w wys. 200 zł (podwyżka o 10 zł). Ulgowe składki to: 120 zł, 82 zł i 48 zł.

 Wędkarz chcący poławiać ryby tylko na jednym jeziorze, np. na Trzesiecku będzie musiał wysupłać z kieszeni 145 zł (nie ma podwyżki). Nie będzie mógł zarazem korzystać z żadnych ulg (wolno łowić zarówno z brzegu jak i z łodzi).

Wędkarze otrzymają też do wyboru czasokres połowów na wodach administrowanych przez PZW - od jednego dnia do dwóch tygodni.

Taka przyjemność "moczenia kija" kosztować będzie w przyszłym roku od 30 zł za jeden dzień do 115 zł za 14 dni.

W 2020 r. nie wzrośnie opłata egzaminacyjna na kartę wędkarską. Tak jak w tym roku, tak i w przyszłym, osoby do lat 18 za egzamin nie wniosą opłaty. Z kolei osoby dorosłe zapłacą 50 zł.

Do opłat ulgowych w 2020 r. upoważnieni zostali: Honorowi Członkowie PZW (100 proc. ulgi), młodzież ucząca się, studenci do lat 24 po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej, odznaczeni złotą i srebrną odznaką PZW, mężczyźni od roku w którym kończą 65 rok życia oraz kobiety 60 rok, renciści o dochodach poniżej 1200 zł netto (po okazaniu aktualnego zaświadczenia) oraz osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (posiadające legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności lub orzeczenie).

Osoba uprawniona do znaczka ulgowego powinna posiadać przy sobie (do kontroli) dokument uprawniający do zastosowania ulgi.

Bez dodatkowych opłat na wodach PZW w przyszłym roku będą mogli wędkować: członkowie PZW odznaczeni złotą odznaką z wieńcami, młodzież niezrzeszona do lat 14 i współmałżonek członka PZW - wyłącznie w ramach łowiska i dziennego limitu swojego opiekuna i współmałżonka. Taka osoba musi posiadać Kartę Wędkarską. Zezwolenie to nie ma zastosowania w przypadku wędkowania na spinning lub sztuczną muchę.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk