Wyciąg narciarski, Runmageddon i skate park na Górce Rynkowej!

Miasto z Wizją / 14.10.2016 / Komentarze
Miasto zagospodaruje tereny w sąsiedztwie Strefy Rodzinnego Wypoczynku

Jeszcze do niedawna na terenie pomiędzy ul. Cieślaka i Winniczną były chaszcze, krzaki, zarośnięte bajoro i dzikie wysypisko śmieci.

Dziś mamy już efektowną Strefę Rodzinnego Wypoczynku. Obiekt cieszy się szalonym powodzeniem wśród nie tylko młodych mieszkańców Szczecinka.

Ale to nie koniec "wypoczynkowych" inwestycji w pobliżu Górki Rynkowej (Winnicznej). Niebawem powstanie tam wyciąg narciarski i tor do biegania z przeszkodami - Runmageddon. W ratuszu powstały pierwsze projekty zagospodarowania tego terenu.

- Budowa Strefy Aktywnego Wypoczynku była naszym pierwszym krokiem w kierunku uporządkowania tego "dziewiczego" terenu - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Następnym krokiem, jakim chcemy poczynić będzie wykonanie dokumentacji projektowej na budowę skate parku. Dziś Ośrodek Sportu i Rekreacji zleca projektantowi wykonanie tego zadania. Obiekt zostanie zlokalizowany w pasie vis a vis McDonaldsa na przedłużeniu Strefy Rodzinnego Wypoczynku. Stoimy na stanowisku i jesteśmy zdeterminowani, by wykonać kompleksową koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni. Oczywiście nie zapominamy o zagospodarowaniu pozostałej części rzeczonego terenu, nie tylko w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6, jakby jej przedłużeniu, ale też na samej Górce Rynkowej.

- Nasz miejski architekt Tomasz Wolanin przymierzył się do koncepcji zagospodarowania Górki Rynkowej - podkreśla D. Rak. - Pomysł jest dosyć odważny. Planujemy zainstalować tam wyciąg narciarski talerzykowy o długości około 150 metrów. Niewykluczone, że poprzez profilowanie górki uzyskamy trasę o długości nawet do 200 metrów, a dla narciarzy, którzy lubią jeździć na przysłowiową "krechę" trasę o długości około 150 metrów.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy o koszty tej inwestycji i kiedy ma ona szansę zostać zrealizowana.

- Wyciąg talerzykowy to koszt około 250 tys. zł - ujawnia D. Rak. - Tam musielibyśmy też podciągnąć ujęcie wody i wyposażyć teren w armatki śnieżne, tym bardzie, że wiadomo jak to u nas jest ze śniegiem.

Naszym zdaniem pomysł jest bardzo ciekawy i znajduje się obecnie w fazie koncepcji. Samo przeprofilowanie górki nie powinno być trudne, biorąc pod uwagę masy ziemne, które trzeba byłoby przemieścić w jej obrębie. Natomiast pozostałą przestrzeń na przedłużeniu Szkoły Podstawowej nr 6 chcemy zagospodarować na tor Runmageddon. To bieganie w trudnych warunkach połączone z pokonywaniem najwymyślniejszych przeszkód. Oczywiście, taki ekstremalny bieg rozgrywany jest na dystansie 10 km. My takiej przestrzeni tam nie mamy, ale będziemy mieć przeszkody do treningu, służące do przygotowania biegaczy do pokonywania dłuższych dystansów.

- To inwestycja stosunkowo niedroga, ale po zbudowaniu - jestem przekonany - będzie wielką atrakcją dla mieszkańców Szczecinka, wśród których Runmageddon cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej, że takich urządzeń w okolicy nigdzie nie ma.

Kiedy inwestycja na i u stóp Górki Rynkowej może ruszyć? Wiceburmistrz Rak odpowiedział nam:

- Pracujemy obecnie na przyszłorocznym budżetem. Mamy inwestycje, wszystkie bardzo ważne. Dlatego nie mogę dziś powiedzieć czy na pewno ruszymy z tą inwestycją 2017 roku. Jednak z uwagi na to, że planowane nakłady finansowe na skate park, Runmageddon i wyciąg narciarski są stosunkowo nieduże, mam nadzieję, że w przyszłym roku. Zależy to również od tego, jakie programy zostaną uruchomione w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Urząd Miasta Szczecinek/Sławomir Włodarczyk