Wypiliśmy alkoholu za ponad 45 mln zł

Miasto z Wizją / 05.02.2016 / Komentarze
Najwięcej piwa, mniej wódki, najmniej wina

W 2015 roku mieszkańcy Szczecinka (trzeba również pamiętać o naszych gościach, m.in. o turystach i wczasowiczach), wydali na zakup alkoholu astronomiczną kwotę ponad 45,13 mln zł. To ponad 1/3 budżetu miasta. W porównaniu z 2014 rokiem wypiliśmy alkoholu za 600 tys. zł więcej. Ile złotówek poszło na alkohol z tzw. "domowej produkcji" oraz przemytu tego nikt nie wie.

Jaki alkohol smakował nam najbardziej? Niskoprocentowy (do 4,5 proc.), czyli m.in. popularny „browar”. Na jego zakup przeznaczyliśmy blisko 24 mln zł. Najmniej złotówek wydaliśmy na zakup różnych marek win, również szampana. Ten gatunek alkoholu najczęściej mieści się w przedziale o jego zawartości od 4,5 do 18 proc. Ta niewątpliwa smakowa przyjemność kosztowała nas 3,8 mln zł. Z kolei najmocniejsze alkohole, m.in. wódka i spirytus (pow. 18 proc. zawartości alkoholu), uszczupliły nasze portfele o kwotę prawie 18 mln zł.

- W 2015 roku, według stanu na koniec grudnia, alkohol był sprzedawany na terenie miasta w 136 punktach handlowych, czyli w 94 sklepach i 42 lokalach gastronomicznych – mówi „Miastu z Wizją” Tomasz Czuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.