X Szczecineckie Spotkanie z Folklorem w Marcelinie – tradycja mimo deszczu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.07.2025 / Komentarze
W sobotę 12 lipca 2025 r., w Marcelinie odbyło się X Szczecineckie Spotkanie z Folklorem – jubileuszowa edycja wydarzenia, które od lat promuje kulturę ludową regionu i integruje lokalne społeczności. Mimo niekorzystnej pogody, wydarzenie przyciągnęło liczne zespoły oraz publiczność wierną tradycji.

 

Folklor mimo deszczu

Choć warunki atmosferyczne były trudne – niebo nad Marcelinem przez cały dzień przysłaniały deszczowe chmury – scena tętniła życiem. Na wydarzenie zaproszono zespoły ludowe z całego regionu, które zaprezentowały zarówno klasyczne pieśni, jak i taneczne utwory folklorystyczne.

Spotkanie zainaugurowali gospodarze – Swojacy z Sitna, a następnie na scenie wystąpiły zespoły: Córy Gołogóry, Olszynka, Bursztyny, Stawnianki, Biadule, Darskowiacy, Turowianki, Dobrowianki, Radość, Wrzosy, Stowarzyszenie Dworek Polski, Sikoreczki i Kumoszki.

Debiut i młode talenty

Duże wrażenie na publiczności zrobił debiut Sikoreczek ze Starego Wierzchowa, które po raz pierwszy zaprezentowały się na dużej scenie. Szczególne uznanie zdobył młody skrzypek Julian Mantyk, występujący przy akompaniamencie Andrzeja Mantyka.

W wydarzeniu uczestniczyły również zespoły z Gminy Szczecinek – Kumoszki z Parsęcka i energetyczne Turowianki z Turowa. Oprawę muzyczną zapewnili Mirosław Czapla i Roman Sokulski, którzy towarzyszyli zespołom przez cały dzień.

Ocena artystyczna

Występy oceniało jury w składzie:

  • Anna Dzięcioł (ŚDS),

  • Anna Jakóbczyk (Państwowa Szkoła Muzyczna w Szczecinku),

  • Beata Piątkiewicz (Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Marek Bulczak, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Usik, szefowa „Swojaków” Marzena Nowacka oraz Kamila Wróbel, kierownik Referatu Promocji, Kultury i Współpracy Urzędu Gminy Szczecinek.

Dziedzictwo i wspólnota

Mimo deszczu, atmosfera była wyjątkowa. Marcelin tętnił muzyką, barwami strojów ludowych i radością uczestników, co potwierdza, że folklor nie tylko przetrwał próbę czasu, ale wciąż budzi emocje i jednoczy społeczność. Wydarzenie wpisuje się w działania na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Gminy Szczecinek i Powiatu Szczecineckiego.

Zdjęcia: 
Gmina Szczecinek