Z ekologią za pan brat

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.01.2021 / Komentarze
W najbliższym czasie nasz region stanie się jeszcze bardziej przyjazny środowisku

Od kilku lat w naszym województwie z powodzeniem realizowany jest „Program Społecznik”. To właśnie za jego sprawą udało się zrealizować w Szczecinku już kilka przedsięwzięć, takich jak chociażby powstanie muralu na kamienicy w sąsiedztwie ratusza, projekt fotograficzny Swój Obcy, a także organizacja Active Challenge Szczecinek, Weekendu Biegowego czy Integracyjnego Festiwalu Ty i Ja. Dzięki dofinansowaniu możliwa była także organizacja wydarzenia pod hasłem „Graffiti Jam”.

W ostatnim czasie nasi społecznicy mieli okazję na otrzymanie kolejnych dofinansowań na realizację swoich pomysłów i inicjatyw. Co istotne, tym razem dodatkowe punkty przy ocenie otrzymały projekty wpisujące się w działania proekologiczne. Kontynuowana jest też współpraca z Radą Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Wkrótce rozpocznie się realizacja zwycięskich projektów, a tym samym w najbliższym czasie nasz region stanie się jeszcze bardziej przyjazny środowisku, jednocześnie stale rozwijając i poszerzając swoją ofertę. Jakie inicjatywy zostaną zrealizowane? Zbudowane zostaną m.in. domki dla motyli oraz zasadzone kwietne łąki. Wśród ekologicznych projektów znalazły się także: poszerzanie wiedzy najmłodszych z zakresu odnawialnych źródeł energii, tworzenie ekologicznych toreb, nauka prawidłowej segregacji śmieci, harcerskie warsztaty ekologii oraz zadbanie o „regionalne” pszczoły.

– Od samego początku Program Społecznik bazuje na energii ludzi, którzy chcą działać wspólnie. W tym jednak naborze chcieliśmy szczególnie zaakcentować działania ekologiczne, ponieważ ten rok ogłosiliśmy Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim. I udało się! Prawie 80 procent złożonych wniosków dotyczyło działań bliskich środowisku. To bardzo nas cieszy, bo ekologia to nie tylko wielkie projekty związane z odnawialną energią, ale przede wszystkim nasze codziennie działania i wybory konsumenckie. Motywujące do działania jest także to, że docieramy z naszym Programem do nowych grup i środowisk  – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Przypomnijmy. Społeczniczki i Społecznicy mogli starać się o środki z pierwszego filaru, a więc mikrodotacje. Wysokość dofinansowania wynosiła do 4 tys. złotych. Z kolei drugi filar to wybierane w internetowym głosowaniu regionalne inicjatywy obywatelskie. W tym przypadku można było ubiegać się o kwotę do 10 tys. zł na projekty o zasięgu powiatowym oraz regionalnym. Łącznie na realizacje pomysłów z tych dwóch filarów Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zarezerwował  1,9 mln zł. /zr/