Zabytki otrzymają wsparcie z Sejmiku Wojewódzkiego

Miasto z Wizją / 24.07.2020 / Komentarze
Dotacje trafią również do parafii z naszego regionu

Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski postanowił przekazać kolejne środki finansowe na rzecz mniejszych miejscowości z terenu naszego województwa. Tym razem na wsparcie mogą liczyć nasze zabytki, rozsiane po całym regionie. Pieniądze trafią również do powiatu szczecineckiego.

- Są wizytówkami danych miejscowości, pełnią też ważne funkcje społeczne i publiczne. Mowa tu o zabytkach z Pomorza Zachodniego, na remont których Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku 1,8 mln zł – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego. - Tym razem dofinansowanie trafi na teren powiatu koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego i białogardzkiego. Środki otrzyma 7 beneficjentów. To prawie 170 tys. zł. Będą to parafie oraz osoby prywatne .

Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

30 tys. złotych otrzyma parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gwdzie Wielkiej. Zostaną one przeznaczone na przeprowadzenie II etapu konserwacji elewacji wieży kościoła wraz z remontem fundamentów i wymianą poszycia dachowego nawy w kościele filialnym pw. Matki Boskiej  Różańcowej  w Drawieniu.

Z kolei na wykonanie kompleksowego projektu budowlanego remontu kościoła kościół filialny pw. św. Stanisława Kostki w Kowalkach koło Tychowa z parafii rzymskokatolickiej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Mieszałkach koło Grzmiącej otrzyma 15 tys. zł.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk