"Zacisze" jest już Schroniskiem dla Bezdomnych

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.10.2016 / Komentarze
Nie wszyscy chcą korzystać z pomocy. Koczują na ogrodach i w pustostanach

Co prawda na wdrożenie nowej ustawy o pomocy społecznej samorządy mają dwa lata, ale szczecineckie Schronisko dla Bezdomnych niemal natychmiast po wejściu w życie stosownych przepisów, przystąpiło do najbardziej koniecznych modyfikacji.

- Ustawa mówi, że osoba bezdomna musi mieć zapewnione, co najmniej 3 m2 powierzchni, a w miejscu, gdzie stoją łóżka piętrowe, co najmniej 2 m2 - mówi "Miastu z Wizją" Elżbieta Dobrzańska, specjalista ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczecinku.

- My w tej kwestii nie mamy żadnych problemów, zmieniły się nam tylko nazwy naszych placówek. Teraz mamy noclegownię przy ul Wiejskiej i schroniska plus punkt pomocy bezdomnym przy ul. Wodociągowej 6 A. Ciekawostką jest fakt, że nowa ustawa zobowiązuje nas do zawierania kontraktu z osobami bezdomnymi.

Jak powiedziała nam pani Elżbieta, w noclegowni przy ul. Wiejskiej jest 14 miejsc noclegowych z możliwością zwiększenia w razie potrzeb do 20 miejsc i więcej. Z kolei w schronisku przy ul. Wodociągowej - 16 miejsc.

- Mamy też jak dotąd punkt pomocy bezdomnym. Jest on czynny codziennie (od poniedziałku do soboty) w godz. od 11 do 16 - mówi E. Dobrzańska.

- Znajduje się w nim jadłodajnia, w której osoba bezdomna oraz potrzebująca może spożyć ciepły posiłek. Od listopada będziemy wydawać też suchy prowiant. W punkcie bezdomni mają możliwość skorzystania z obiektów sanitarnych, mogą wypić herbatę, kawę, pooglądać telewizję, poczytać prasę, ogolić się czy też wykąpać. Jest też punkt ambulatoryjny zaopatrzony w podstawowe leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe.

Nasza rozmówczyni podkreśliła, że chętnych z korzystania usług punktu jest, co niemiara.

- Nasi podopieczni otrzymują też talony na żywność dystrybuowaną przez szczecinecką fundację pomocy na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych - dodaje E. Dobrzańska. - Projekt nosi nazwę: „Dystrybucja artykułów spożywczych do osób najbardziej potrzebujących z terenu miasta Szczecinka w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym".

- Nasi podopieczni nie tylko oczekują pomocy, ale dają też od siebie. Właśnie pospieszyli z pomocą Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w akcji sprzątania i porządkowania grobów osób bezdomnych. To niezwykle cenna inicjatywa, szczególnie przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych.

Niestety, problem bezdomności w Szczecinku istnieje i nie maleje.

- Nie wszyscy chcą skorzystać z naszej pomocy. No, ale to już ich decyzja, ich wybór - ujawnia nasza rozmówczyni. - Szacuję, że na terenie ogrodów działkowych czy w pustostanach na terenie miasta koczuje obecnie około 20 osób, również kobiet. Mamy z nimi kontakt i niesiemy pomoc. Na bieżąco, wraz ze Strażą Miejską, monitorujemy sytuację. Chętni dowożeni są przez strażników do schroniska. Większą akcję w tym zakresie przeprowadzimy wraz z nastaniem pierwszych mroźnych dni.

Pani Elżbieta za naszym pośrednictwem apeluje do mieszkańców Szczecinka o przekazywanie na rzecz osób bezdomnych ciepłej męskiej odzieży, głównie spodni, obuwia i kurtek. Potrzebna jest również bielizna osobista. Odzież można przynosić do punktu przy ul. Wodociągowej 6A - w godzinach jego otwarcia. Punkt przyjmuje też produkty żywnościowe. Telefony kontaktowe: 94 37 280 32 lub 728 823 695.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk