Zagrali „O Niepodległość”

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.05.2018 / Komentarze
Rozpoczęcie gry miejskiej zainaugurowało dzisiejszą Noc Muzeów

Tradycyjnie na początku lipca odbędzie się, długo wyczekiwana przez wszystkich fanów rozwiązywania kryminalnych zagadek, gra miejska. Będzie to już dziesiąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia w naszym mieście. Przedsmak tego, co czeka nas za kilka tygodni, mogliśmy poczuć już dziś (19.05). Szczecineccy harcerze z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego i Muzeum Regionalne zaprosili młodych mieszkańców do udziału w „Grze o Niepodległość” w formule dobrze nam znanej właśnie z corocznych gier miejskich. Rozpoczęcie gry jednocześnie zainaugurowało dzisiejszą Noc Muzeów, w ramach której na wszystkich mieszkańców czeka moc atrakcji. Dodajmy, że tego typu wydarzenie przy okazji Nocy Muzeów odbyło się już kilka lat temu. Teraz harcerze i muzealnicy postanowili powrócić do tej formuły.

- W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia gry miejskiej. Będzie to naprawdę duża gra, z rozbudowaną formułą, największa z tych, które do tej pory organizowaliśmy – mówi nam Maciej Grunt z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku. - Z jednej strony chcieliśmy wrócić do tej tradycji organizowania zwiastunów, które nie są związane fabularnie z główną grą miejską. A jednocześnie zwiastuny te są dla nas pewnego rodzaju poligonem doświadczalnym. Dzięki nim możemy przetestować pewne rozwiązania techniczne, możemy wdrożyć nowych aktorów, którzy startują po raz pierwszy w nowych rolach, żeby nie czuli tremy podczas gry głównej. A przy okazji możemy także wesprzeć Muzeum Regionalne w organizacji dzisiejszej Nocy Muzeów, przy której jesteśmy od samego początku.

Punktualnie o godz. 14 pierwsi uczestnicy, uzbrojeni w mapy i wskazówki, wyruszyli w trasę próbując rozwikłać zagadkę. Jakie wyzwanie postawili przed nimi organizatorzy? -  Uczestnicy mają za zadanie odzyskać telegram Józefa Piłsudskiego, który został wysłany do rządów europejskich krajów informujący o tym, że Polska jest niepodległym krajem i że on stoi na czele polskiej armii. W wyniku awarii sieci telegraficznej ten telegram, zamiast być przesłany dalej, trafił na taki węzeł przesiadkowy w Neustettin. Został on przepisany i w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął z urzędu poczty. Uczestnicy muszą go odnaleźć.

- Czeka na nich kilka różnych haczyków i twistów fabularnych, ale generalnie muszą odzyskać ten telegram. Uchylę rąbka tajemnicy, że krąży też wariant podrobionego telegramu, który uczestnicy będą musieli porównać i odgadnąć, który z nich to oryginał. Myślę, że fabuła jest niezbyt skomplikowana, ale też kategoria wiekowa uczestników jest niższa, ponieważ biorą w niej udział dzieci w wieku 10-13 lat. Gra nie rozgrywa się na dużym terenie. Aktorów przekazujących wskazówki można spotkać przy nowym pomoście, koło urzędu pocztowego, na placu Wolności oraz na terenie muzeum. Przewidujemy, że sprawnym zespołom cała trasa powinna zająć ok. 40 minut – dodaje Maciej Grunt.

Co dziś jeszcze czeka na wszystkich, którzy postanowią wspólnie bawić się podczas tegorocznej Nocy Muzeów?

- O godz. 18:00 oficjalnie rozpocznie się Noc Muzeów na muzealnym dziecińcu. O tej samej godzinie ruszają warsztaty kaligrafii dla dzieci. Będzie na nich można napisać list za pomocą stalówki i atramentu, tak, jak w 1918 roku. Dzieci poniżej 7 lat muszą uczestniczyć w zajęciach z opiekunem. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
- Od godz. 18:30 na dziedzińcu będzie można zobaczyć pokazy umundurowania i broni z okresu I wojny światowej.
- O godz. 19:30 czeka nas konkurs na najlepszy kostium z 1918 roku. Organizatorzy serdecznie zachęcają do przebrania się nawet, jeśli nie chcemy startować w konkursie. W godzinach 19:00-22:00 w sali edukacyjnej (piwnica) działać będzie retro-studio fotograficzne, gdzie będzie można zrobić sobie zdjęcie w stylu vintage.
- O godz. 20:00 uczniowie Szkoły Muzycznej zaśpiewają wiązankę pieśni legionowych. Koncert na dziedzińcu muzealnym.
- Od godz. 21:00 rozpoczniemy zwiedzanie z przewodnikiem wszystkich wystaw czasowych i stałych. W programie m.in. dwie nowe wystawy: nabytki i „Nowa, odrodzona”.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra