Zainteresowanie miejskimi rowerami jest spore

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.06.2018 / Komentarze
Daniel Rak: Przez pierwsze dwa dni w systemie zarejestrowało się ponad 300 osób. Wypożyczyły one rowery już ponad 600 razy

W poniedziałek, 25 czerwca ruszyły szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich. Od tego dnia mieszkańcy mogą korzystać ze 150 rowerów (w tym pięciu tandemów) zadokowanych w 22 stacjach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Okazuje się, że zainteresowanie taką alternatywą przemieszczania się po Szczecinku jest bardzo duże.

- Tego dnia można było po raz pierwszy skorzystać ze szczecineckiej wypożyczalni rowerów. Termin umowny minął 11 czerwca, natomiast trwały jeszcze przygotowania, wdrażanie ludzi, którzy obsługują te serwisy, dopracowywanie samej logistyki przewozu tych rowerów i wdrażania tego systemu. Dziś można powiedzieć, ze mija pierwszy tydzień użytkowania tego nowego sposobu komunikowania się po mieście.

- W przeciągu dwóch dni w systemie zarejestrowało się ponad 300 osób. Nie tylko się one zarejestrowały, ale także chętnie skorzystały z możliwości wypożyczenia rowerów. Takich wypożyczeń od poniedziałku  było ponad 600. To pokazuje, że mieszkańcy chcą korzystać z tej alternatywy – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. – Nie jesteśmy jedynym samorządem obsługiwanym przez firmę Comdrev jeżeli chodzi o wypożyczalnie rowerów miejskich. Mają oni porównanie do innych miast o podobnej wielkości i powierzchni. Przy takim porównaniu okazuje się, ze w Szczecinku zainteresowanie jest duże.  

- Teraz przede wszystkim chcemy skupić się na akcji informacyjnej, aby otrzeć do mieszkańców i przekazać, w jaki sposób mogą oni korzystać z wypożyczalni. Rowery możemy wypożyczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z aplikacji na telefony komórkowe. Innym sposobem jest udanie się do siedziby Komunikacji Miejskiej przy ul. Cieślaka, gdzie stoi specjalna drukarka drukująca karty dostępu do wypożyczalni. Po rejestracji i bezzwrotnej opłacie inicjacyjnej można już swobodnie korzystać z rowerów.

Pierwsze 20 minut jest nieodpłatne i można np. przed upływem tego czasu wpiąć rower do najbliższej stacji bazowej i pobrać następny. Nie ma tu żadnego czasu oczekiwania. Tym sposobem można jeździć po mieście bezpłatnie, załatwiając swoje sprawy i pilnując jedynie, aby nie przekroczyć tych 20 minut. Nawet jeśli tak się stanie, to wówczas za pierwszą godzinę korzystania pobierana jest symboliczna opłata w wysokości 50 gr – dodaje nasz rozmówca.

O tym, w jaki sposób można zarejestrować się w systemie oraz ile wynoszą opłaty za korzystanie z miejskich jednośladów pisaliśmy m.in. TUTAJ. Więcej informacji również w naszym jutrzejszym (28.06) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk