Zamożny Szczecinek

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.07.2015 / Komentarze
Olbrzymi skok miasta w rankingu „Wspólnoty”
Pismo Samorządowe „Wspólnota” opublikowało wyniki prestiżowego rankingu pn.: "Zamożność Samorządów". W zestawieniu za 2014 rok, w dziale: „miasta powiatowe”, Szczecinek ze wskaźnikiem per capita 2736,59 (w 2013 r. - 2246,19) - (per capita na głowę – jeden z najczęściej stosowanych na świecie wskaźników zamożności obywateli danego państwa; oblicza się go, dzieląc wartość produktu krajowego brutto tego państwa przez liczbę jego mieszkańców – dop. red.) został sklasyfikowany na 55 pozycji (w 2013 r. - 173 poz.). W tym dziale rankingu sklasyfikowano ogółem 234 miast powiatowych. 
 
Twórcy zestawienia zastrzegli, że nie ujęli w rankingu wpływów do budżetów miast pochodzących z dotacji celowych. 
 
- "Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność" - czytamy w rozdziale Metoda Rankingu. 
 
Kto przed Szczecinkiem na Pomorzu Zachodnim? Bogatsi (wg rankingu - per capita) od nas mieszkają w: Kołobrzegu (7 miejsce w rankingu), Policach (10), Goleniowie (12), Drawsku Pom. (15) oraz w Gryfinie (19 miejsce).
 
Efektownie w rankingu wypadł powiat szczecinecki, którego sklasyfikowano na 23 miejscu w Polsce (rok temu - 19 miejsce) ze wskaźnikiem 851,81. „Wspólnota” ujęła w zestawieniu 314 powiatów. 
 
Z kolei w zestawieniu „gminy wiejskie” sklasyfikowano Gminę Szczecinek. Nas „wiejski” samorząd ze wskaźnikiem 2398,76 zajął 1091 (w 2013 r. - 1113) miejsce na łącznie sklasyfikowanych 1566 gmin. 
 
Twórcy rankingu w uzasadnieniu zestawień podkreślili również, że "Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno najstabilniejszych zestawień Wspólnoty". (sw) 
 
źródło: Temat.net