Zapłacimy wyższe rachunki za ciepło

Miasto z Wizją / 30.12.2019 / Komentarze
To kolejna spora podwyżka wynikająca z polityki „cieplnej” prowadzonej przez obecny rząd

W minionym roku, w wyniku polityki „cieplnej” prowadzonej przez obecny rząd, znacznemu ograniczeniu importu węgla i zarazem windowanych mocno w górę cen w polskich kopalniach, drastycznie wzrosły opłaty za ogrzewanie, co odczuli wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Również  w tym roku musimy się liczyć ze wzrostem kosztów ogrzewania naszych mieszkań.

Od 15 stycznia rachunki za ogrzewanie mogą nieco wzrosnąć. Od tego też dnia dla odbiorców korzystających z usług Miejskiej Energetyki Cieplnej zacznie obowiązywać nowa taryfa zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Mieszkańcy Szczecinka podczas tegorocznego sezonu za ciepło w swoich domach zapłacą więcej. Co jest tego przyczyną?

- Przyczyną wzrostu cen ciepła są rosnące koszty działalności, m.in. wzrostu cen energii elektrycznej o 44,5%, usług wykonawców zewnętrznych oraz utrzymujące się wysokie ceny paliw technologicznych i uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2) - informuje zarząd szczecineckiego MEC-u. - Chcielibyśmy jednak  Państwa zapewnić, że robimy wszystko, aby skala podwyżek była jak najmniejsza Możliwe jest to przede wszystkim dzięki ciągłej poprawie efektywności energetycznej całego systemu ciepłowniczego oraz stale rosnącej liczbie użytkowników naszego ciepła.

Jak informuje spółka przeciętny wskaźnik wzrostu cen i stawek opłat za ciepło ustalonych w nowej taryfie w porównaniu z taryfą obowiązującą do dnia 14.01.2020 r., liczony globalnie dla całego przedsiębiorstwa wyniesie średnio 4,91 %. Aby ułatwić swoim odbiorcom przeprowadzenie symulacji wzrostu opłat za ciepło dla konkretnego obiektu, spółka przygotowała kalkulator w formacie xlsx, ułatwiający wyliczenia. Można go znaleźć TUTAJ.

Tekst, opracowanie: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk