Ze Szczecinka do Słupska elektrykiem?

Miasto z Wizją / 24.06.2019 / Komentarze
Samorządowcy apelują o pilne podjęcie prac elektryfikacyjnych na linii kolejowej nr 405

Samorządowcy z powiatu słupskiego i bytowskiego podpiszą 24 czerwca apel w sprawie elektryfikacji linii kolejowej nr 405 na trasie Słupsk - Szczecinek. Ma on trafić do Ministra Inwestycji i Rozwoju, Ministra Infrastruktury, zarządu PKP, wojewody i marszałka województwa pomorskiego, a także parlamentarzystów z tego regionu.

Sygnatariusze apelu zwracają uwagę, że PKP PLK modernizuje linię kolejową nr 405na trasie Ustka – Szczecinek, ale już odcinek Słupsk – Szczecinek nie będzie zelektryfikowany.

Zdaniem samorządowców ogranicza to użyteczność tego szlaku, gdyż praktycznie „wyklucza możliwość wykorzystania go przez pasażerskie pociągi dalekobieżne” (takie składy kursują obecnie naokoło przez Białogard i Koszalin - dop. autora).

Samorządowcy przekonują, że pełna elektryfikacja linii „nada impuls rozwojowy dla gospodarki podregionu słupskiego, w szczególności sektora turystyki, oraz zwiększy dostępność do miejsc pracy, do ośrodków akademickich, medycznych”.

- Sytuację taką z całą pewnością utrwala niska funkcjonalność linii - argumentują i dlatego apelują o wpisanie elektryfikacji linii kolejowej 405 na odcinku Słupsk - Szczecinek do kontraktu wojewódzkiego na lata 2021-2027 jako przedsięwzięcie strategiczne.

Tekst: Sławomir Włodarczyk/Portal Samorządowy PAP

Foto: S. Włodarczyk