Zero złotówek dla samorządu wojewódzkiego

Miasto z Wizją / 29.04.2021 / Komentarze
Radni Sejmiku Zachodniopomorskiego: Nie zgadzamy się na taki sposób rozdziału środków publicznych

Na dzisiejszej (czwartek, 29 kwietnia) sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego radni przyjęli stanowisko sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To następstwo pominięcia samorządu wojewódzkiego w przydziale środków finansowych z w/w programu.

W przyjętym w głosowaniu przez Sejmik stanowisku, czytamy:

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego z dużym niepokojem odbiera wyniki konkursów zorganizowanych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Po raz kolejny ważne przedsięwzięcia, zarówno te o charakterze ogólnoregionalnym zgłoszone przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, jak również o charakterze lokalnym zgłoszone przez poszczególne zachodniopomorskie samorządy nie otrzymały dofinansowania z tego Funduszu.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego pozostaje jednym z czterech samorządów województw, które w obu edycjach konkursowych Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie otrzymały ani złotówki. Dzieje się to w sytuacji, gdy pomiędzy samorządy w całej Polsce rozdzielono w tych konkursach 6 miliardów złotych, a samorządom województw, w których rządzą lub współrządzą członkowie partii obozu władzy, przypadło z tej puli ponad 350 milionów złotych.

Nie sposób zrozumieć, w czym mieszkańcy Pomorza Zachodniego są gorsi od mieszkańców Podkarpacia - tam samorząd województwa otrzymał 145 milionów złotych czy od mieszkańców Łódzkiego - wsparcie na projekty wojewódzkie przekroczyło tam 58 milionów złotych.

Taki sposób dystrybucji środków publicznych budzi w nas, Radnych Województwa Zachodniopomorskiego stanowczy sprzeciw. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i powinien być skoncentrowany na walce ze skutkami pandemii, która w równym stopniu dotyka wszystkie części kraju. Szczegółowa analiza wyników konkursów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wskazuje natomiast na bardzo wyraźne preferowanie przy przyznawaniu wsparcia tych samorządów lokalnych i regionalnych, których włodarze związani się z obozem władzy. Te samorządy otrzymały dotacje wielokrotnie wyższe w przeliczeniu na 1 mieszkańca niż średnia krajowa i drastycznie wysokie w porównaniu do samorządów, na których czele stoją osoby zaliczane do opozycji względem rządu.

Jako Radni Województwa Zachodniopomorskiego domagamy się przedstawienia szczegółowych informacji o przebiegu oceny wszystkich wniosków złożonych w obu konkursach do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w tym wskazanie kryteriów oceny, które zdecydowały o wyborze projektów do dofinansowania.

W kontekście II naboru konkursowego, w ramach którego wojewodowie uzyskali uprawnienie do oceny i rekomendowania Premierowi projektów do dofinansowania, wnosimy o udostępnienie informacji o wynikach oceny wniosków, dokonanej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego i listy projektów rekomendowanych Premierowi przez Wojewodę Zachodniopomorskiego.

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego nie zgadza się na taki sposób rozdziału środków publicznych, który nie tylko pogłębia podziały w kraju, ale godzi wprost w podstawy demokratycznego państwa prawa, a w miejsce zasady subsydiarności i wzmacniania samorządności wprowadza w relacje rząd - samorząd mechanizmy politycznego klientelizmu.

Decyzję Sejmiku i okoliczności podjęcia uchwały skomentował dla "Miasta z Wizją" radny wojewódzki Jakub Hardie-Douglas:

PiS po raz kolejny w skrajnie uznaniowy sposób dzieli środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mechanizm jest prosty-  pieniądze płyną do tych województw gdzie rządzą "Nasi". Zero transparentności, brak jakichkolwiek kryteriów oceny aplikacji oraz nieudostępnianie informacji o wynikach oceny wniosków. To pokazuje, że dzieleniem naszych publicznych pieniędzy zajmują się PiSowscy notable, którzy za nic mają dbanie o demokratyczne standardy.