Zmarł Wiesław Adamski

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.02.2017 / Komentarze
Szczecinecki artysta - rzeźbiarz stworzył wiele znakomitych dzieł

Dziś (piątek 10.02) w szpitalu w Wałczu zmarł znany szczecinecki artysta - rzeźbiarz Wiesław Adamski. Miał 70 lat.

Urodził się 26 lipca 1947 roku w Wierzchowie. Ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Szczecinie, a następnie studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Uprawiał małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę portretową, kowalstwo artystyczne.

Wykonał m.in. monumentalny pomnik ziemniaka (o wysokości 3,95 m a ze stelażem – 9 m) w Biesiekierzu koło Koszalina, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, serie medali z okazji 700-lecia Szczecinka, godło państwa – orzeł na pomniku upamiętniającym Zdobywców Wału Pomorskiego, płaskorzeźbę na gmachu Sądu Rejonowego oraz nieistniejący już pomnik „Poległym w obronie władzy ludowej na Pomorzu Środkowym latach 1945 – 1952"

Prace Wiesława Adamskiego były wystawiane m.in. w Helsinkach, Połtawie, Berlinie, Madrycie, Waszyngtonie i Paryżu. Znajdują się w galerii Erazma w Rotterdamie, Galerii Sztuki w Rawennie, w Muzeum Szczecinka w niemieckim miasteczku Eutin, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie.  

W 1969 był członkiem Komisji Nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2012 roku wyróżniony Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Tekst: S. Włodarczyk/Wikipedia

Foto: Sławomir Włodarczyk