Znamy wędkarski cennik na łososie i trocie

Miasto z Wizją / 07.01.2018 / Komentarze
Za ile połowisz na Parsęcie?

Tanio nie jest, ale z pewnością ceny za uprawianie sportu wędkarskiego na królowej polskich rzek łososiowatych nie wystraszą wędkarzy. Mowa oczywiście o Parsęcie. Rybacki użytkownik obwodu - Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty opublikował ceny wędkarskich zezwoleń na 2018 rok. Najważniejsza wiadomość jest taka, że ceny zezwoleń połowowych pozostały takie same jak w ubiegłym sezonie wędkarskim.

Otóż za amatorski połów ryb w obwodzie rybackim rzeki Parsęty nr 1 (rzeka Parsęta, dopływy, starorzecza, zbiorniki na Wogrze, Kanał Drzewny) wszystkimi dozwolonymi na danych odcinkach metodami trzeba będzie zapłacić rocznie 250 zł.

ZMiGDP przewidział też ulgi. Młodzież do lat 18, seniorzy, czyli osoby, które skończyły 65 lat oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności uiszczą roczną opłatę w wys. 175 zł. To bonifikata 30-procentowa.

Oczywiście, można też wykupić zezwolenia okresowe. Np. zezwolenie 1-dniowe kosztuje 25 zł. Z kolei za 3-dniowe zapłacimy 50 zł, a za 7-dniowe - 90 zł. Można również nabyć zezwolenie miesięczne (30-dniowe). To wydatek w wys. 125 zł.

Nieco taniej kształtują sie opłaty za połów ryb na Wogrze, rozlewisku Pyszka, Kanale Drzewnym i starorzeczach Parsęty. Opłata roczna za połów wszystkimi dozwolonymi na danych odcinkach metodami wynosi 100 zł. Również w przypadku tych łowisk, Związek przewidział ulgi dla nastolatków, seniorów i osób niepełnosprawnych.

Zezwolenie na połowy na Parsęcie, jej dopływach i zbiornikach obwodu, można kupić przez internet. Szczecineccy wędkarze mogą to uczynić również w Sklepie Wędkarskim "Na Haczyku" przy ul. Wyszyńskiego 15 oraz w siedzibie Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (OSiR).

Jak łowić na Parsęcie? Prawo do wędkowania na wodach obwodu mają osoby posiadające zezwolenie wydane przez ZMiGDP oraz kartę wędkarską.

Wędkarzowi nie wolno m.in. łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od jazów, śluz, tam, zapór i innych urządzeń służących do piętrzenia wody oraz przepławek, budować pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody użytkownika wody oraz wędkować z mostów. Na całym obwodzie rybackim rzeki Parsęty zabronione jest wędkowanie ze środków pływających.

Wymiary i okresy ochronne ryb: certa do 30 cm, jaź do 25 cm, jelec do 15 cm, karp do 30 cm i od 70 cm, kleń do 25 cm, lin do 25 cm, lipień do 30 i od 40 cm, miętus do 25 cm, okoń do 15 cm, pstrąg potokowy do 35 i od 45 cm, rozpiór do 25 cm, sandacz do 50 cm, szczupak do 50 cm i od 90 cm, troć do 50 cm, węgorz do 60 cm oraz wzdręga do 15 cm.

Jeżeli chodzi o okresy ochronne ryb, użytkownik rybacki ustalił, że poszczególne gatunki są chronione w następujących okresach: certa od 1 stycznia do 30 czerwca, lipień od 1 marca do 31 maja, łosoś: całkowity zakaz zabierania złowionych ryb, miętus od 1 grudnia do końca lutego, pstrąg potokowy od 1 września do 31 grudnia, sandacz od 1 stycznia do 31 maja, szczupak od 1 stycznia do 30 kwietnia, troć od 1 października do 31 grudnia oraz węgorz od 15 czerwca do 15 lipca. Zakazowi połowów wędkarskich podlegają raki błotne i szlachetne.

Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień. Zasada nie dotyczy węgorza i jesiotra.

Jeżeli chodzi o ilości ryb, które w ciągu doby (godz. 0.00-24.00) może pozyskać wędkarz, to Związek ustalił następująco: troć wędrowna, sandacz, szczupak - 2 szt., lipień, pstrąg potokowy - 1 szt., lin 4 szt., certa 3 szt. oraz węgorz 2 szt. Łączna ilość złowionych i zabranych z łowisk ryb nie może przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.