Zostań superbohaterem "Szlachetnej Paczki"

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.11.2019 / Komentarze
Już można wybrać rodzinę w potrzebie ze Szczecinka i okolic i przygotować dla niej mądrą pomoc

Mieszkańcy Szczecinka każdego roku udowadniają, że mają wielkie serca oraz że możliwość pomocy osobom potrzebującym może sprawiać wiele radości nie tylko obdarowywanym, ale także darczyńcom. Nie inaczej najpewniej będzie również w tym roku podczas kolejnej edycji „Szlachetnej Paczki”, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Darczyńcy podczas każdej edycji akcji kompletują świąteczną paczkę z niezbędnymi artykułami i przedmiotami. Te następnie dzięki pracy wolontariuszy przekazywane są potrzebującym rodzinom podczas Finału Szlachetnej Paczki, odbywającego się każdego roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Od dziś (sobota, 16 listopada) osoby chcące wesprzeć potrzebujących i przygotować dla nich przedświąteczną paczkę, mogą wybrać rodzinę, której pomogą. Baza rodzin biorąca udział w tegorocznej edycji akcji dostępna będzie od godz. 8 na oficjalnej stronie akcji www.szlachetnapaczka.pl. Z kolei o samej akcji oraz o tym, na jak wybrać rodzinę i jak skomponować dla niej paczkę dowiemy się TUTAJ

- W naszym mieście do akcji przyłączyło się 10 wolontariuszy, którzy po rzetelnym szkoleniu zaczynają odwiedzać zgłoszone do programu rodziny. To dzięki wolontariuszom możliwe jest funkcjonowanie Szlachetnej Paczki – informuje Elżbieta Talacha, koordynator akcji w Szczecinku. - W tegorocznej edycji zostało zgłoszonych około 30 rodzin. Zazwyczaj są to ludzie starsi, samotni, dotknięci chorobą bądź tacy, których dotknęła bieda. Baza rodzin, w której przedstawiamy historię tych ludzi otwiera się 16 listopada i przez trzy tygodnie darczyńcy będą mieli możliwość wybrania rodziny, której chcą pomóc.

Jak mówią o akcji jej wolontariusze – Szlachetna Paczka nie jest akcją polegającą tylko na jednorazowym zaspokojeniu potrzeb tych, którzy zostają objęci pomocą. Paczka ma być impulsem do zmiany w życiu rodziny. Przygotowana jest tak, aby dała trwały efekt. Celem Paczki jest to, by potrzebujący “stanęli na nogi”, zaczęli sobie sami radzić w życiu, by odzyskali podmiotowość i sprawczość. Wspieramy rodzinę w odkryciu własnego potencjału i drogi do wyjścia z trudnej sytuacji.  Darczyńca pomaga konkretnym osobom, sam kupując dla nich potrzebne rzeczy. Ma możliwość poznania historii osób, których zdecydował się wspierać, a pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej rodziny.

Jak przygotować świąteczną paczkę dla potrzebującej rodziny?

1. Po 16 listopada wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl. Wybierz okolicę, w której chcesz pomagać.
2. Zapoznaj się z opisami rodzin na stronie. Wybierz tę, której chcesz pomóc.
3. Możesz zaprosić do przygotowania paczki znajomych, rodzinę czy współpracowników. Razem będzie Wam łatwiej stworzyć wyjątkowe prezenty, które będą realną pomocą i impulsem do zmiany.
4. Bądź w kontakcie z wolontariuszem - opiekunem wybranej przez Ciebie rodziny. To on odezwie się do Ciebie i będziesz mógł dopytać go o szczegóły.
5. W czasie Finału dostarcz paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu.
Przekaż je wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.
6. Wolontariusz poinformuje Cię o tym, jak rodzina zareagowała na paczki i przekaże Ci Jej podziękowanie.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Szlachetna Paczka

                        

Od naszej Czytelniczki:

Chciałabym poinformować, iż w naszym mieście już kolejny rok działa akcja Szlachetnej Paczki. Właśnie dziś została otwarta paczkowa Baza Rodzin, w związku z czym można poznać historie ludzi w potrzebie z całej Polski, ale przede wszystkim, co dla nas ważne, z naszego miasta. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl wybrać rodzinę i zostać jej Darczyńcą.
Będę wdzięczna za udostępnienie tej informacji. 
Elżbieta Talacha - wolontariusz Szlachetnej Paczki