Życie można zacząć wiele razy

Miasto z Wizją / 06.09.2017 / Komentarze
Rozpoczął się Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

Każdego roku odwiedzają szczecineckie kino, aby przez kilka dni wspólnie spędzać czas, a także przekonać się, że ze swoimi problemami nigdy nie są sami. We wtorek, 5 września uczestnicy Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, którego organizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, spotkali się już p oraz szósty. Jak przyznają, to nie tylko festiwal sztuki filmowej, ale także festiwal tolerancji i szacunku.

- To już kolejny rok, kiedy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie może dla Państwa otworzyć to wydarzenie – przywitała zebranych w kinowej Sali gości Małgorzata Kubiak-Horniatko, dyrektor PCPR w Szczecinku. – To wydarzenie niezwykłe, pełne radości, wzruszeń i często także łez. Motto corocznego festiwalu się zmienia. Obecne to „Życie można zacząć wiele razy”. My, zdrowi, często tak mówimy. Ale jak do tego motta podchodzą osoby niepełnosprawne? Takie, którym często los pokrzyżował plany i zamierzenia? Będziecie mieli okazję poznać kilku bohaterów. Będzie czas na to, żeby być może przewartościować pewne rzeczy.

- Tyle jesteś wart, ile jesteś w stanie dać innym. To jest takie piękne hasło i mierzy nas w jakiś sposób, naszą dobrocią i naszym sercem. Lepiej jest dziękować, niż prosić. Lepiej jest dawać, niż brać. To takie trzy zwroty, które powinny nam dzisiaj tutaj przyświecać, ponieważ w tym wszystkim, co się dzieje i co jest związane z kontynuacją tego festiwalu jest jakieś ogromne serce, ogromna dusza wielu fantastycznych ludzi – powiedział z kolei starosta Krzysztof Lis.

Tego dnia publiczność miała okazję obejrzeć szereg filmów poruszających temat niepełnosprawności, a także wysłuchać występu Moniki Kuszyńskiej - wieloletniej wokalistki zespołu Varius Manx, która kilka lat temu rozpoczęła swoją solową karierę.. Przypomnijmy, że artystka odwiedziła nas również na początku czerwca podczas I Ogólnopolskich Spinningowych Zawodów z Łódek Osób Niepełnosprawnych.

Tegoroczny festiwal potrwa trzy dni. Kolejne wydarzenia z nim związane czekają nas już dziś (6.09). Tym razem jego uczestnicy spotkają się w Bornem Sulinowie oraz w Barwicach. Wrócą do nas w czwartek , 7 września. Tego dnia w szczecineckim przedszkolu „Miś” w godz. 16.00 - 18.00 odbędzie się m.in. projekcja festiwalowych filmów, prelekcje oraz występy integracyjne najmłodszych.

Tekst, foto: Marzena Góra