150 rowerów jeszcze przed wakacjami

Miasto z Wizją / 22.02.2018 / Komentarze
Wkrótce na terenie miasta pojawią się 22 stacje wypożyczania jednośladów

W lutym minionego roku do Szczecinka dotarła dobra wiadomość, na którą z niecierpliwością czekali zarówno samorządowcy, jak i pracownicy Komunikacji Miejskiej oraz pasażerowie regularnie korzystający z usług przewoźnika. Miasto otrzymało pokaźne dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych oraz wprowadzenie sieci wypożyczalni rowerów. Środki pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Zachodniopomorskiego.

Wiadomo już, że z nowych wypożyczalni rowerów będziemy mogli skorzystać najpewniej jeszcze przed wakacjami. Komunikacja Miejska rozstrzygnęła już bowiem przetarg na ich wykonanie.  Ostatecznie wpłynęły dwie oferty, z których jedna opiewała na kwotę 1 mln 800 tys. zł, natomiast druga – znacznie niższa – na 1 mln 100 tys. złotych. Po zakończeniu wszystkich procedur wykonawca będzie mógł przystąpić do pracy.

- Mówimy tu o całkiem innym pomyśle na funkcjonowanie rowerów. Do tej pory, jeżeli chodziło o wypożyczalnie, to taka funkcjonowała przy SzLOT. I tak naprawdę ona była dedykowana głównie do ruchu turystycznego. Przetarg, który w tej chwili jest realizowany, mówi o całkowicie innej filozofii – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. - Równolegle prowadzimy dużą inwestycję przebudowy ścieżek rowerowych, która ma na celu uzupełnienie takich „białych plam” na terenie miasta. Chcemy, aby ta sieć ścieżek stanowiła spójną całości. I ta formuła dedykowana jest do użytku lokalnego.

W różnych punktach na terenie miasta łącznie zostaną zlokalizowane 22 stacje wypożyczania rowerów. Znajdować się one będą w pobliżu przystanków autobusowych lub przy samych wiatach. Tu będziemy mogli w każdej chwili skorzystać z jednego ze 150 jednośladów.

- Mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie ukończona do końca czerwca. Jeżeli chodzi o sam sposób wypożyczania to za pomocą telefonów komórkowych będzie można skorzystać z aplikacji, za pośrednictwem których będzie można się zalogować i wypożyczyć rower. Oczywiście temat jest tak nowy, że trzeba będzie się jeszcze skupić na wielu szczegółach, a przede wszystkim przygotować akcję informacyjną, aby każdy mógł się dowiedzieć, jak skorzystać z takiej wypożyczalni i żeby ten system nie sprawiał nikomu problemów – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk