17 defibrylatorów AED dla ratowania życia

Miasto z Wizją / 12.02.2021 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Urządzenia pojawiły się w instytucjach, urzędach oraz obiektach sportowych

W ostatnim czasie na terenie miasta pojawiło się kilkanaście urządzeń do defibrylacji, które mają nieść pomoc w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Specjalnie oznakowane niewielkie skrzynki pojawiły się w instytucjach, urzędach oraz obiektach sportowych. To efekt inicjatywy grupy młodych ludzi, którzy postanowili zadbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców również w taki sposób.

Zakup i montaż defibrylatorów został zrealizowany w ramach projektu „Akcja Defibrylacja”, będącym jedną z inicjatyw zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Uzyskał on 1631 głosów i tym samym został zatwierdzony do realizacji. W ramach projektu defibrylatory AED pojawiły się w 14 lokalizacjach na terenie Szczecinka

- To jeden - moim zdaniem - najfajniejszych projektów – mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Maciej Makselon. - Został on wyłoniony na pierwszym miejscu, co też pokazuje, że mieszkańcy bardzo entuzjastycznie przyjęli tę inicjatywę. Ale to również pokazuje, że Stowarzyszenie Społecznych Inicjatyw Młodzieżowych bardzo trafnie odczytało potrzeby Szczecinka.

- Do trzech już istniejących defibrylatorów w Szczecinku, zamontowanych również przez tą samą grupę ludzi, dołączyło teraz dodatkowo 14 defibrylatorów. Zatem mamy już naprawdę potężną bazę 17 defibrylatorów. Te urządzenia, które w sposób fantastyczny ratują życie, zostały ulokowane w instytucjach publicznych oraz na obiektach sportowych.

Zakup 14 defibrylatorów to koszt około 170 tys. zł. Odbyła się także seria szkoleń, jak korzystać z urządzeń oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Przeprowadzona została również szeroka kampania informacyjna na ten temat. /zr/

Foto: Akcja Defibrylacja