„19 dni przeciwko przemocy” w Szczecinku

Miasto z Wizją / 14.11.2016 / Komentarze
MOPS, uczniowie szkół i funkcjonariusze Zakładu Karnego przyłączyli się do światowej kampanii

„19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” to hasło kampanii zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Przez 19 pierwszych dni listopada w wielu krajach na całym świecie różnego rodzaju instytucje edukują społeczeństwo w kwestii praw posiadanych przez najmłodszych, a także przypominają, jak ważne w wychowaniu nowego pokolenia są godność, szacunek, a także zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa i prawa do wolności. Pomysłodawcą międzynarodowej kampanii - każdego roku skupiającej wokół siebie ludzi, którym los dzieci nie jest obojętny - jest Women’s World Summit Foundation. Do inicjatywy tej przyłączył się także szczecinecki Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

- Celem działania jest budowanie właściwych postaw wobec przemocy, tworzenie międzynarodowej sieci współpracy i wymiana dobrych praktyk z zakresu profilaktyki i interwencji – czytamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka z napisem: „YES to prevention of child abuse!”, czyli „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, a więc prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć o godności człowieka.

Finał szczecineckiej odsłony wspomnianej kampanii będzie miał miejsce w najbliższy piątek (18.11). Wówczas w kinie Wolność przedstawione zostaną dwa spektakle mówiące o profilaktyce związanej z zapobieganiem zjawisku przemocy w rodzinie. Do akcji tej włączyli się także uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy, Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz Zespołu Szkół Społecznych STO, którzy przygotowali przedstawienia. Tego dnia na dużym ekranie wyświetlony zostanie także film profilaktyczny pt. „Cofnąć czas” przygotowany przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Szczecinku.

Tekst: Marzena Góra