2,2 mln zł dla powiatu ze środków PFRON

Miasto z Wizją / 17.10.2016 / Komentarze
Na co zostaną przeznaczone?

Do powiatu szczecineckiego z kasy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafiło w tym roku blisko 2,2 mln zł. To o ponad 100 tys. zł więcej, niż w 2015 r. Kwota do podziału jest niemała. Na najbliższej sesji Rady Powiatu radni podejmą decyzję w sprawie zmian odnośnie tego, gdzie finalnie trafią wspomniane środki. Co dzięki nim uda się zrealizować?

Znaczna część, bo ponad 1,85 mln zł zostanie przeznaczona na rehabilitację społeczną, czyli umożliwienie osobom niepełnosprawnym branie czynnego udziału w życiu społecznym. Z tego blisko 1,12 mln zł pochłonie dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej. Pozostała część tej kwoty przekazana zostanie m.in. na dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych (501 tys. zł) oraz na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (170 tys. zł). W tym roku cześć środków przyczyni się także do likwidacji barier technicznych w powiecie. Na ten cel przeznaczono – podobnie jak w minionym roku - 30 tys. zł. Pozostała część środków (30 tys. zł) to koszt zadań z zakresu rehabilitacji zlecanych przez samorząd powiatowy organizacjom pozarządowym i fundacjom.

Pieniądze z funduszu pomogą również w realizacji części zadań w ramach rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych z terenu naszego powiatu. Łącznie na pomoc w przygotowaniu do pracy i znalezienie posady przeznaczono blisko 349 tys. zł. Znaczna część tej kwoty, bo aż 270 tys. zł pozwoli na zwrot kosztów związanych z wyposażeniem stanowisk pracy. 48 tys. zł pozwoli na finansowanie wydatków na instrumenty lub usługi rynku pracy skierowane do osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy. Z kolei 25 tys. zł to koszt przyznania osobom niepełnosprawnym środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a nieco ponad 5,5 tys. zł to finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych.

Tekst: Marzena Góra
Foto: disabledonthego.com