2200 sadzonek drzew od leśników dla mieszkańców Szczecinka

Miasto z Wizją / 19.09.2020 / Komentarze
Nadleśniczy Janusz Rautszko: Otrzymaną sadzonkę każdy może posadzić w wybranym miejscu i opiekować się tym drzewkiem

Pracownicy Nadleśnictwa Szczecinek i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowy zaprosili mieszkańców do czynnego udziału w kolejnej akcji, której celem jest wzrost liczby drzew porastających nasza najbliższą – i też tę nieco dalszą – okolicę. Dziś (piątek, 18 września) przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na wszystkich czekało ponad 2 tysiące młodych sadzonek drzew. Każdy, kto spotkał się tu dziś z leśnikami, mógł otrzymać właśnie taka sadzonkę, a następnie znaleźć dla niej nowy „dom”, gdzie będzie rosła przez następne lata, oczywiście z pożytkiem dla środowiska naturalnego.

- Już trzeci rok z rzędu zainicjowaną przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej akcję „Sadzimy las”  kontynuujemy w naszym mieście – mówi nam nadleśniczy Janusz Rautszko z Nadleśnictwa Szczecinek. - Dzisiaj jesteśmy przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, gdzie rozdajemy mieszkańcom sadzonki drzew. Powiedzmy, że 1/3 powierzchni Polski zajmują lasy. Leśnicy każdego roku sadzą 500 mln drzew. I dzisiaj jest okazja do tego, aby każdy, kto zechce, poszedł naszym śladem i otrzymaną tutaj sadzonkę posadził w wybranym przez siebie miejscu i tym drzewkiem opiekował się przez wiele lat.

- Mamy sadzonki grabu, brzozy i lipy. Łącznie mamy 2200 sadzonek. Mieszkańcy jak najbardziej chętnie każdorazowo włączają się w tą akcję. Każdego roku jest nią bardzo duże zainteresowanie. Dziś już na kilkanaście minut przez rozpoczęciem naszej akcji zaczęliśmy rozdawać sadzonki tym osobom, które się do nas tu zgłosiły. Myślę więc, że i w tym roku będzie tak samo duże zainteresowanie tą akcją, jak w latach poprzednich – dodaje nasz rozmówca.

Jak zauważają leśnicy, lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno, które ma ok. 30 tys. zastosowań. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew, a lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni. Drzewa potrzebne są wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Na mieszkańców, którzy chcą dołożyć swoją „cegiełkę” do poprawy naszego najbliższego środowiska, czekają sadzonki grabu, brzozy oraz miododajnej lipy.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra