25 lat Straży Miejskiej

Komendant Grzegorz Grondys do Mieszkańców Szczecinka

Szanowni Państwo!

Straż Miejska w Szczecinku została utworzona na podstawie Uchwały
Nr XXIII/130/91 Rady Miejskiej w Szczecinku z dnia 30 września 1991 roku. Faktycznie rozpoczęła działalność od 1 lutego 1992 roku. Praktycznie od początku jest jednostką budżetową.

Od tego czasu, czyli od 25 lat Straż Miejska dba o zapewnienie spokoju i porządku publicznego, w dużym stopniu przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Dużą uwagę przywiązujemy również do działań profilaktycznych uczących bezpiecznych zachowań oraz pokazujących zagrożenia. Zadania w tym zakresie wykonywane są z pełnym zaangażowaniem.

Na przestrzeni ostatnich 25 lat SM nie uniknęła również tzw. „wpadek”. Aby mógł następować rozwój trzeba także przełamać różnego rodzaju kryzysy. Każdy taki kryzys był dogłębnie analizowany, pozwalał na wyciągnięcie wniosków i usprawnienie wykonywanej pracy.

Od kilku lat strażnicy podejmują również interwencje przez całą dobę, zapewniając nie tylko porządek publiczny, ale i bezpieczeństwo mieszkańcom Szczecinka. Od początku roku 2016 straż obsługuje system monitoringu wizyjnego ujawniając setki zdarzeń i reagując na nie. Dla wygody mieszkańców został uruchomiony numer alarmowy 986, pod którym przez całą dobę można zgłaszać interwencje.

Uważam, że świadectwo potrzebie istnienia Straży Miejskiej w Szczecinku dali jego mieszkańcy podczas prób zebrania głosów pod wnioskami o jej likwidację. Należy zwrócić uwagę, że wnioskodawcy tych działań nie zaproponowali innych działań zwiększających bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców.

Patrząc z perspektywy 25 lat istnienia straży oraz 14 lat mojego „komendantowania” mogę pokusić się o kilka uwag.

Straże gminne, miejskie to było coś nowego w naszej rzeczywistości, coś co musiało ciężko zapracować na swoją pozycję. Uważam, że twórcom reformy administracyjnej od początku zabrakło determinacji, aby przeprowadź ją do końca dobrze. W ogromnej liczbie państw na świecie funkcjonują organizacje podobne do polskich straży miejskich. Spełniają one takie same zadania jak nasze straże, ale są wyposażone w broń palną i nazywają się POLICJAMI komunalnymi, miejskimi, gminnymi, municypalnymi, lokalnymi czy tym podobnie.

Na całym świecie są jasno określone granice obowiązków policji lokalnych i jasno zaznaczone granice gdzie zaczynają się kompetencje policji stanowej czy państwowej. Dlaczego u nas nie można tego było zrobić od początku?

Zbyt łatwo jest rozwiązać straż gminną. Przy złych układach, nawet najlepiej funkcjonującą jednostkę może szybko doprowadzić do rozwiązania głosami paru radnych posługujących się populistycznymi hasłami. Dla strażników jest, więc to praca od wyborów samorządowych do wyborów. Nigdy nie wiadomo, kto wygra wybory, jak bardzo zmieni się układ sił w radzie. Trudno wtedy uniknąć zaangażowania politycznego, bo są to miejsca pracy dla kilkudziesięciu osób, które dają utrzymanie wielu rodzinom. Czy tak powinno być?

Uprawnienia straży systematycznie rosną, ale to jak pokazuje życie, może zmienić się w ciągu jednej nocy. Najgorsza jest niepewność jutra, brak stabilizacji.

Mam tylko nadzieję, że Szczecinecka Straż Miejska już na stałe wpisała się w miejski system bezpieczeństwa, że dostrzegacie Państwo jej przydatność i że będzie mogła przez kolejne 25 lat, czy nawet dłużej, zapewniać mieszkańcom naszego miasta spokój, porządek i bezpieczeństwo. Ze swej strony mogę jedynie zapewnić, że będziemy ciągle doskonalić naszą pracę i być wszędzie tam, gdzie nasza obecność jest niezbędna.

Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku dr Grzegorz Grondys

Foto: Sławomir Włodarczyk