31 lat w służbie dla Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.08.2023 / Komentarze
Dzień Strażnika Miejskiego

Dziś (wtorek, 29 sierpnia) funkcjonariusze i pracownicy szczecineckiej Straży Miejskiej świętują Dzień Strażnika Miejskiego. Czynią to podczas codziennej, wytężonej służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Szczecinka.

W imieniu naszych Czytelników, zespołu redakcyjnego Gazety "Dzień Dobry Szczecinek" oraz Portalu Internetowego "Miasto z Wizją", życzymy naszym strażnikom jak najmniej interwencji oraz wszelkiej pomyślności w służbie i w życiu osobistym.

Zespół Redakcyjny "Miasto z Wizją"

Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys:

Lata 80 i 90 XX wieku to początek procesu transformacji ustrojowej w Polsce, początek wielu zmian w życiu społecznym, gospodarczym i ekonomicznym. Transformacja miała również wpływ na stosunek państwa oraz obywateli do polityki bezpieczeństwa państwa. Było to związane z zauważalnym zmniejszeniem efektywności w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego przez instytucje administracji rządowej. Zjawiskom pozytywnym towarzyszyły zjawiska społecznie negatywne, które wywoływały w społeczeństwie poczucie zagrożenia. Rozwój istniejących już instytucji mających za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa nie nadążał za coraz szybszym wzrostem poziomu zagrożenia. Pomimo wzrostu zagrożeń wydatki państwa na ich zwalczanie nie zmieniły się i pozostały na tym samym poziomie. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, niezbędne stały się działania mające na celu uzupełnienie możliwości działań państwa. Jednym z takich działań mających na celu poprawę sytuacji stała się decentralizacja w dziedzinie zapewniania bezpieczeństwa publicznego poprzez przyjęcie ustaw o strażach gminnych oraz ochronie osób i mienia. Było to próbą poprawy sytuacji w państwie kosztem nakładów finansowych ze strony samorządu terytorialnego i osób prywatnych, z drugiej strony kończył się monopol państwa i Policji na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Tworzenie straży gminnych (miejskich) w Polsce rozpoczęto na podstawie Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. Dosłownie dwa artykuły traktowały o tym. Dopiero Ustawa o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 r. kompleksowo uregulowała funkcjonowanie straży gminnych. Do zadań straży należy w szczególności: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych; czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego — w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym; kontrola publicznego transportu zbiorowego — w zakresie określonym w art. 45 ust. 1 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym; współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń; zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia; ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej; współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych; informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi.

Straż Miejska w Szczecinku została utworzona na podstawie Uchwały Nr XXIII/130/91 Rady Miejskiej w Szczecinku z dnia 30 września 1991 roku. Faktycznie rozpoczęła działalność od 1 lutego 1992 roku. W przyszłym roku będziemy obchodzić trzydziestolecie jej powołania. Obecnie Straż Miejska w Szczecinku funkcjonuje w obsadzie 44 osobowej. 26 strażników, 15 osób do obsługi monitoringu miejskiego oraz 3 osoby zapewniające obsługę finansowo-administracyjną. Praca w straży miejskiej odbywa się przez całą dobę. Przez całą dobę są przyjmowane zgłoszenia od mieszkańców, przez całą dobę jest prowadzona obserwacja w kamerach monitoringu wizyjnego, przez całą dobę pełnione są służby patrolowe i podejmowane interwencje. Uzupełnieniem naszych działań są prowadzone działania prewencyjne w szkołach i przedszkolach oraz kontrole niskiej emisji zanieczyszczeń na terenie miasta. Z pośród działań ukierunkowanych na pomoc mieszkańcom najbardziej widocznymi jest dostarczanie pomocy żywnościowej dla osób poddanych kwarantannie czy pomoc w uruchamianiu pojazdów. Podejmowanych są setki interwencji w różnych sprawach. Przez 30 lat straż miejska wrosła w krajobraz Szczecinka i swoimi działaniami dla większości mieszkańców udowodniła swoją przydatność. Zgodnie z przyznanymi nam kompetencjami stanowimy uzupełnienie działań Policji na terenie Szczecinka.

Dzień 29 sierpnia, w rocznicę uchwalenia ustawy o strażach gminnych jest określony Dniem Strażnika Gminnego, Miejskiego. Z tej okazji chciałbym w imieniu swoim i pracowników Straży Miejskiej w Szczecinku złożyć mieszkańcom, życzenia spokojnego i bezpiecznego życia, w tym jakże pięknym mieście. Życzę również, aby pretekstów do korzystania z naszej pomocy było jak najmniej. Będziemy tym skuteczniejsi im bardziej mieszkańcy nam zaufają. Najszybszym sposobem załatwienia wielu spraw jest wykonanie telefonu na numer alarmowy straży miejskiej 986 i poinformowanie o tym dyżurnego straży miejskiej. Pamiętajmy jednak o zakresie naszych uprawnień, gdyż nie we wszystkich sprawach możemy interweniować, a niektóre sprawy są możliwe do załatwienia wyłącznie przez Policję.