4 mln zł na kursy i szkolenia dla uczniów

Miasto z Wizją / 09.11.2016 / Komentarze
Program „Dobry klimat dla zawodowców” ma zapewnić wsparcie dla szkół prowadzących kształcenie zawodowe

W kwietniu tego roku miało miejsce oficjalne podpisanie Kontraktu Samorządowego Powiatu Szczecineckiego. Jego celem jest przede wszystkim wspólna realizacja zadań i przedsięwzięć, które w znacznym stopniu mogą przyczynić się do rozwoju naszego regionu. Źródłem ich finansowania są unijne fundusze, o które mogły ubiegać się samorządy. Wśród licznych planów spożytkowania tych środków przez miasto pojawiły się m.in. zmodernizowanie oświetlenia placów i ulic, uzupełnienie dróg rowerowych czy modernizacja przystanków autobusowych. Z kolei powiat skupił się na wsparciu oświaty i placówek, dla których jest on organem prowadzącym.

Jedno z zamierzeń, które będzie realizowane pod nazwą „Dobry klimat dla zawodowców” ma zapewnić wsparcie dla szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Wartość tego projektu opiewa na 4 mln zł, z czego 3,6 mln zł pochodzić będzie ze wspomnianej dotacji. Obejmował on będzie nie tylko doposażenie bazy dydaktycznej, ale przede wszystkim zapewnienie uczniom placówek dodatkowych kursów i szkoleń, które podniosą ich kwalifikacje zawodowe i pozwolą jeszcze lepiej przygotować się do rozpoczęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Niewielka część środków zostanie także przeznaczona na dokształcenie nauczycieli przedmiotów zawodowych. Programem tym objęte zostaną cztery placówki – ZS nr 1 im. KEN, ZS nr 6 im. Stanisława Staszica, ZS nr 2 im. Warcisława IV oraz Zespół Szkół Technicznych. Dodajmy, że projekt „Dobry klimat dla zawodowców” będzie realizowany w latach 2017-2020.

W tym czasie Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej otrzyma łącznie wsparcie w wysokości blisko 750 tys. zł. Zostaną one w znacznej części przeznaczone na realizację praktyk zawodowych lub staży dla 169 uczniów oraz na realizację dodatkowych kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe 135 uczniów. 169 uczniów weźmie także udział w spotkaniach obejmujących doradztwo zawodowe. Z tej puli blisko 140 tys. zł zostanie przeznaczone na doposażenie placówki w dodatkowe materiały dydaktyczne.

Nieco miej środków, bo 743 tys. zł trafi do Zespołu Szkół nr 2, gdzie również realizowane będą wspomniane cele, a z programu skorzysta ogółem 179 uczniów placówki. Z kolei Zespół Szkół nr 6 może liczyć na ponad 903 tys. zł. Tu dodatkowo część dotacji zostanie przeznaczona również na wyjazdy zawodoznawcze, a z dodatkowych kursów i szkoleń skorzysta więcej (136) osób, niż we wspomnianych wcześniej szkołach. Na największe dofinansowanie mogą liczyć uczniowie Zespołu Szkół technicznych, gdzie na wszystkie działania w ramach programu do 2020 roku trafi 1 mln 83 tys. zł. 187 podopiecznych placówki skorzysta z programu praktyk, a kolejnych 207 odbędzie dodatkowe kursy i szkolenia. Ponadto część wspomnianej kwoty zostanie przeznaczona na nawiązywanie szerszej współpracy pomiędzy szkołą a pracodawcami oraz szkołami wyższymi, a także na wyjazdy zawodoznawcze.

Łącznie na przestrzeni najbliższych lat z „Dobrego klimatu dla zawodowców” skorzysta 714 uczniów, a także 6 nauczycieli, którzy również będą mieli okazje podnieść swoje kwalifikacje. Wartość całego projektu na lata 2017-2020 opiewa na 3 999 999 zł, z czego blisko 3,5 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.

Tekst: Marzena Góra
Foto: pennfoster.edu