Academia Nautica rozliczyła się z powiatem

Miasto z Wizją / 10.10.2016 / Komentarze
Na co wykorzystano 230 tys. zł dotacji?

Przyszłość Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej od dłuższego już czasu stoi pod dużym znakiem zapytania. Trudno dziś orzec, czy instytucja ta ma jeszcze rację bytu nad Trzesieckiem. Póki co wraz z końcem wakacji oficjalnie przestała istnieć Academia Nautica, podlegająca właśnie SzlOT-owi. To zrodziło wątpliwości, czy sama organizacja również nie powinna być rozwiązana.

Powiat, który nie przedłużył ze SzLOT-em umowy na świadczenie zajęć pozalekcyjnych, kilka tygodni temu przejął całe mienie ruchome, które zostało przekazane stowarzyszeniu. Zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym powiat przejął wszystkie pozostałe składniki majątkowe wcześniej użyczone SzLOT-owi. Mowa m.in. o samochodzie Opel Vivaro, łodziach żaglowych i pozostałym sprzęcie pływającym, przyczepie podłodziowej czy meblach, które następnie miały trafić na wyposażenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

Tymczasem Academia Nautica rozliczyła się z powiatem również z dotacji udzielonej jej w tym roku. Mowa o 230 tys. zł. Termin na rozliczenie wspominanych środków miała ona do połowy września. Jednak w wyniku analizy całego rozliczenia, jak i rozliczeń miesięcznych, pojawiły się rozbieżności w pozycjach dotyczących wynajmu obiektów, zakupu materiałów biurowych oraz poniesionych kosztów administracyjnych. Tym samym powiat wystąpił o złożenie stosownych wyjaśnień i weryfikacji przedstawionych rozliczeń. Po kilku dniach Academia Nautica złożyła korektę, z której wynikało, że wymienione rozbieżności wyniknęły jedynie z powodu błędnego zakwalifikowania kosztów związanych z usługą pocztową.

Tym samym z danych przedstawionych w korekcie wynika, że wykorzystano całość otrzymanej dotacji w wysokości 230 tys. zł. Na co zostały przeznaczone te środki? Z dotacji pokryto wydatki związane z działalnością wychowawczo-oświatową placówki, wynagrodzenia pracowników oraz pozostałe wydatki bieżące placówki.

Z przedstawionego rozliczenia wynika, że od początku roku do końca sierpnia w zajęciach organizowanych przez Academię Nautica brało udział 768 osób. Wydatki poniesione z tytułu wynagrodzenia osobowego zamknęły się kwota 118 tys. 397 zł. Kolejne niespełna 32,7 tys. zł zostało przeznaczone na pozostałe wydatki osobowe, a blisko 24,8 tys. zł pokryły koszty „pochodnych od wynagrodzeń”. Na pozostałe wydatki bieżące we wspomnianym okresie przeznaczono 54,1 tys. zł. Jak również wynika z przedstawionego rozliczenia, powiat co miesiąc przekazywał na te cele Academii Nautica transze w wysokości 28 tys. 750 zł, które każdorazowo zostały w całości wykorzystane.

Przypomnijmy, że do głównych zadań statutowych placówki należało m.in. stworzenie uczestnikom możliwości zdobycia wiedzy z zakresu umiejętności żeglarskich, motorowodnych, nurkowych, narciarstwa wodnego i wakeboardu, a także podnoszenie kultury zachowania na wodzie, podnoszenie sprawności fizycznej, szkolenie kadry instruktorskiej oraz kadry obsługi ruchu turystycznego, uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych, jak również nauka bezpiecznych zachowań na wodzie.Tekst:

Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk