Analizują miasto. Zrewitalizują problematyczne dzielnice

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.09.2017 / Komentarze
Burmistrz: Pracujemy nad Miejskim Programem Rewitalizacji. Firma, która go wykonuje przeprowadza analizę całego miasta starając się wyodrębnić te ulice czy dzielnice, w których jest więcej biedy, patologii i różnego rodzaju problemów

Jak już pisaliśmy, w ratuszu trwają konsultacje oraz prace nad dwoma dokumentami, istotnymi dla przyszłego rozwoju miasta. Jeden z nich polega na opracowaniu strategii na najbliższych osiem lat, w oparciu o którą w kolejnych latach podejmowane będą decyzje m.in. dotyczące realizowanych inwestycji (więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach:

https://miastozwizja.pl/miasto-otrzyma-nowa-strategie-rozwoju

https://miastozwizja.pl/strategia-dla-szczecinka

Drugi program ma z kolei wskazać kierunek, w jakim Szczecinek powinien podążać, skupiając się na dzielnicach i rejonach, których mieszkańcy borykają się z różnego rodzaju problemami.

- Pracujemy obecnie nad dwoma bardzo ciekawymi dokumentami strategicznymi. Jeden to właśnie Strategii Rozwoju Miasta. Taki dokument musi mieć każde miasto - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Z kolei drugi dokument to Miejski Program Rewitalizacji. To jest też bardzo ciekawy program. Poznańska firma, która wykonuje go na nasze zlecenie, przeprowadza analizę całego miasta starając się wyodrębnić te ulice czy dzielnice, w których jest więcej biedy, patologii i różnego rodzaju problemów. Po jego opracowaniu będziemy mieli delegację do tego, żeby starać się o pieniądze na zmienienie dzięki różnym inwestycjom właśnie tego obszaru.

- Spotkaliśmy się z przedstawicielami wspomnianej firmy, rozmawialiśmy bardzo długo i otrzymaliśmy wstępne analizy. Przyznali, że w większości miast, gdzie sporządzali tego typu dokumenty m.in. dla Szczecina czy Poznania, to zwykle są takie dzielnice, o których ewidentnie można powiedzieć, że panuje tu więcej bezrobocia, więcej biedy i różnych dysfunkcji. Jak zauważyli, ciekawe jest to, że u nas się to równo rozkłada. Po wykonanych przez nich analizach można powiedzieć, że takim największym problemowo z punktu widzenia nie nieruchomości, nie ulic, nie infrastruktury, tylko właśnie mieszkańców, jest centrum miasta. Mieszkańcy tego regionu borykają się ze sporą ilością różnego rodzaju problemów. Są to ciekawe spostrzeżenia. Na pewno parę razy jeszcze się spotkamy, ponieważ cały dokument musi być gotowy do końca roku.

Jak przyznaje nasz rozmówca, sporządzenie wspomnianego dokumentu dotyczącego Miejskiego Programu Rewitalizacji otworzy niejako furtkę do możliwości aplikowania o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, które zostaną przeznaczone właśnie na rewitalizację miasta.  

- Mamy nadzieję, że takie pieniądze otrzymamy. Jest to dla nas bardzo ważne, dlatego że chciałbym, żeby z tego programu również przeznaczyć środki na dworzec kolejowy. Oczywiście jeśli z programu będzie logicznie wynikało to, że warto zainwestować w ten rejon, w którym mieści się dworzec. Chciałbym, żebyśmy otrzymali pieniądze również na przebudowę sąsiednich ulic – dodaje burmistrz.

Pierwsi do pracy nad nową strategią wzięli się pracownicy ratusza, jednostek organizacyjnych miasta oraz spółek komunalnych. Wszystkie zgłoszone pomysły zostaną teraz przeanalizowane przez ekspertów. Potem głos w sprawie dokumentu w fazie konsultacji zabiorą radni i mieszkańcy. Ci ostatni będą mogli zrobić to za pośrednictwem ankiety, która w październiku pojawi się na stronie internetowej ratusza. Po zakończeniu konsultacji i uwzględnieniu wszystkich głosów projekt strategii zostanie przedstawiony podczas obrad Rady Miasta. Dokument powinien zostać przyjęty do końca 2017 roku.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk