Azbest straszy jeszcze na wielu obiektach

Miasto z Wizją / 09.01.2017 / Komentarze
Trzeba go zdjąć. Miasto sfinansuje akcję

Ratusz ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań, dotyczących usuwania azbestu z terenu miasta. Okazuje się, że zlokalizowany on jest jeszcze na wielu szczecineckich obiektach.

Takie pojedyncze obiekty kryte azbestem spotkamy jeszcze m.in. przy ul. Wiejskiej czy na Bugnie. Część z nich zlokalizowana jest również na terenie ogrodów działkowych, jako pokrycie altan i innych budowli. W poprzednich latach sporo już zlikwidowano, teraz przyszła kolej na likwidację azbestowego poszycia z reszty budynków.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji można składać do końca maja br.

- Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone tylko zadania realizowane w roku bieżącym na obiektach, których właścicielami są: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz Rodzinne Ogrody działkowe z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej - mówi "Miastu z Wizją" Marek Albrecht z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Jak ujawnił nasz rozmówca, otrzymana dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska może wynieść nawet 100 procent kosztów poniesionych na usunięcie azbestu, w tym 50 proc. ze środków udostępnionych przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek, który będzie zawierał m.in.: rodzaj wyrobu zawierającego azbest, jego powierzchnię lub masę (w przypadku pokryć dachowych należy podać całkowitą powierzchnię wyrobów azbestowych wraz z doliczonymi zakładkami), oświadczenie (w przypadku składowanego azbestu), że nie pochodzi on z demontażu pokryć dachowych, a także dokumentację fotograficzną - dodaje M. Albrecht.

- Zaznaczam jednocześnie, że Urząd Miasta nie będzie finansował wszelkiego rodzaju prac związanych z naprawą i wymianą pokryć dachowych, a także z remontem obiektów budowlanych.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w Biurze Obsługi Interesanta, które mieści się na parterze Urzędu Miasta. Termin ich przyjmowania upływa 31 maja 2017 roku. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 94 37 141 34.

W ubiegłorocznej akcji usuwania azbestu wzięła udział m.in. spółka ZGM-TBS.

- Łącznie na terenie miasta rozebraliśmy 52 komórki kryte azbestem o pow. blisko 552 m2 oraz sześć garaży o pow. użytkowej ponad 110 m2 - mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS.

Warto dodać, że "azbestowe" komórki stały przy ul.: Jeziornej, Winnicznej, 1 Maja, Limanowskiego, Szkolnej, Koszalińskiej i Wyszyńskiego.

Z kolei azbestowe" garaże straszyły przy ul.: Wyszyńskiego, Jeziornej, Koszalińskiej i 1 Maja.