Będą wyciskać sztangę w szczytnym celu

Miasto z Wizją / 19.02.2018 / Komentarze
Przed nami III Mistrzostwa Szczecinka w Wyciskaniu Sztangi Leżąc - Memoriał Rafała Bukowskiego

Rozpoczęło się odliczanie do kolejnych Otwartych Mistrzostw Szczecinka w wyciskaniu klasycznym wielokrotnym kobiet i mężczyzn. Będzie to już III odsłona tej cyklicznej imprezy, która została reaktywowana w naszym mieście z inicjatywy Szymona Podolańczyka, reprezentującego od wielu lat Szczecinek w sportach siłowych na arenie ogólnopolskiej. W minionym roku, podczas II edycji mistrzostw, pieniądze uzbierane z wpisowego miały zostać przekazane na leczenie sportowca Rafała Bukowskiego. Jednak niestety przegrał on długą walkę z nowotworem, a zebrane środki zostały przekazane jego rodzinie. Kolejne szczecineckie mistrzostwa, które odbędą się w maju, będą jednocześnie kolejnym memoriałem Rafała Bukowskiego.

- Chciałbym jeszcze raz podziękować za wsparcie imprezy sportowej wszystkim osobom, firmom i władzom samorządowym za to, że przyczynili się do organizacji zawodów, które okazały się sukcesem. Chciałbym jednocześnie już dziś zaprosić wszystkich na III Mistrzostwa Szczecinka w Wyciskaniu Sztangi Leżąc - Memoriał Rafała Bukowskiego. Odbędą się one 12 maja w Szczecinku w hali sportowej OSIR przy ulicy Jasnej 2 o godzinie 9.30 – mówi Szymon Podolańczyk, organizator zawodów.

W trakcie sportowej imprezy zawodnicy zmierzą się w następujących konkurencjach: open kobiet niepełnosprawnych; open mężczyzn niepełnosprawnych; junior (kobiety i mężczyźni) do lat 16, 18, 20, 23; kategoria wagowa kobiet do 57 i powyżej; kategoria mężczyzn do 67,5 kg, 75 kg, 82,5 kg, 90 kg, 100 kg, 110 kg, 125 kg, 140 kg i powyżej; open junior; open wszystkich kobiet; open senior; open weteran; open wszystkich zawodników; klasyfikacja drużynowa 8 zawodników oraz najlepszych zawodników ze Szczecinka.

- Koszt organizacji zawodów wyniesie około 8-9 tys. zł. Uczestnicy, którzy będą chcieli wystartować w zawodach, opłacą wpisowe w wysokości 60 zł. Porównując do pozostałych tego typu imprez nie jest to duża kwota. Uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie małego, bardzo sympatycznego chłopca Jasia Korabiewskiego. Chłopiec urodził się w lipcu 2016 roku z bardzo ciężką chorobą genetyczną achondroplazją, czyli karłowatością. Jaś od 3 miesiąca życia uczęszcza na rehabilitacje, zajęcia koordynacyjne, basen, jak również do logopedy. Rodzina i bliscy dokładają wszelkich starań, aby chłopiec był maksymalnie przygotowany na dalszą ciężką pracę, która go czeka.

Jak wylicza nasz rozmówca, przed chłopcem jeszcze zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych, które mają ułatwić mu codzienne funkcjonowanie. Jedną z możliwości leczenia jest także operacja wydłużenia kończyn. Jednak jest ona bardzo kosztowna, bowiem jej cena wynosi pół mln zł. Chłopca w tym roku czekają także kolejne dwa turnusy rehabilitacyjne. Koszt takiego dwutygodniowego pobytu to 5 tys. zł.

- Obecnie jestem w trakcie pozyskiwania sponsorów oraz partnerów zawodów. W tym roku ponownie wspomoże nas OSIR oraz SAPIK, za co już teraz serdecznie dziękuję – dodaje Szymon Podolańczyk. – Szczecineckie zawody będą największą imprezą tego typu na Pomorzu i jedną z większych w Polsce. Dowiedziałem się także, że podczas zawodów w maju zaszczycą nas swoją obecnością mistrzowie Polski, Europy i świata, jak również medaliści igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Już dziś bardzo serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Szczecinka i okolic do wzięcia udziału w zawodach.

Dodajmy, że osoby prywatne oraz firmy, które chciałyby wesprzeć organizację imprezy i jednocześnie wspomóc leczenie małego Jasia, mogą skontaktować się z organizatorem zawodów pod numerem telefonu 501 490 066 lub wysyłając e-mail na wl.szczecinek@wp.pl

Tekst: Marzena Góra
Foto: barbells.com