To będzie rok przebudowy dróg i ulic

Miasto z Wizją / 17.11.2016 / Komentarze
Zgryzoty kierowców niewykluczone. Lepiej jechać autobusem

W 2017 roku Szczecinek będzie wielkim placem drogowych inwestycji. Za takim działaniem staną utrudnienia w ruchu, szczególnie w centrum miasta. Wielu kierowców zapewne zada sobie pytanie, czy nie lepiej zaparkować w garażu i przesiąść się na autobus.

W lutym ruszy największa w historii Szczecinka inwestycja - budowa 12-kilometrowej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11. Spory ruch pojazdów "z budowy" po ulicach miasta, również ciężkich, mamy zapewniony jak w przysłowiowym banku.

Do tego miasto rozpocznie przebudowę ulic w ścisłym centrum Szczecinka.

- W pierwszej połowie 2017 roku będziemy chcieli wybudować rondo na skrzyżowaniu ulic Jeziornej i Kościuszki - ujawnia w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Tam kierowcy mają trudności z włączeniem się do ruchu jadąc z ul. Jeziornej. Na pewno też rozpoczniemy przebudowę ul. Parkowej. Na skrzyżowaniu z ul. Ordona powstanie niewielkie rondo, które ma spowodować bezpieczne włączanie się do ruchu samochodów wyjeżdżających zarówno z ul. Jeziornej jak i Ordona. Ta część inwestycji na pewno nie zakończy się w roku 2017. Będzie wraz z przebudową ul. Junackiej czy ks. Elżbiety kontynuowana rok później. To zadanie zostanie połączone z inwestycją prowadzoną przez inwestora prywatnego, czyli przebudową centrum handlowego "Aria". Powstaną m.in. nowe parkingi i miejsca postojowe. To będzie swoiste pomieszanie pieniędzy miasta i prywatnego inwestora. Oczywiście wszystko musi być w 100 proc. transparentne. Natomiast rondo przy ul. Jeziornej i Kościuszki będzie wykonane całkowicie za pieniądze miasta. Zresztą podobnie jak rondo na ul. Ordona przy Parkowej.

To nie wszystko. Szczecinek jest na liście inwestycji, które prawdopodobnie dostaną dofinansowane ze "schetynówek" na przebudowę ul. Turystycznej łączącej ul. Trzesiecką z małą obwodnicą Szczecinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172 (roboty mają kosztować ponad 1 mln zł).

Po ulicach Szczecinka częściej jeździć będą też pojazdy energetyków. Jest to związane z planowaną modernizacją oświetlenia miejskiego w kierunku jego energooszczędności.

- Tu jest też bardzo duże dofinansowanie i dzięki temu będziemy mogli wymienić wszystkie latarnie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych miasta - dodaje burmistrz. - Stare, ale jeszcze dobre słupy i oprawy wykorzystamy do oświetlenia uliczek, które oświetlenia wcale nie mają. Myślę głównie o drogach gruntowych, np. w Trzesiece. Dzięki tej inwestycji prawie całe miasto będzie oświetlone światłem ledowym, jaśniejszym, a energooszczędnym. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo na ulicach Szczecinka.

Więcej na ten temat w czwartkowym (17 listopada) Programie Samorządowym "Miasta z Wizją", w rozmowie z wiceburmistrzem Danielem Rakiem.