Bieg Osińskiego na najwyższym poziomie

Miasto z Wizją / 27.04.2018 / Komentarze
Burmistrz: Była to kolejna świetna edycja tej biegowej imprezy

Za nami XXXV edycja Biegu Ulicznego Memoriał Winanda Osińskiego. W tym roku na starcie pojawiła się wyjątkowo duża liczba uczestników. Swoich sił na dystansie 10 km postanowiło spróbować ponad 700 osób. Najliczniejszą grupę tradycyjnie stanowili mieszkańcy naszego miasta. Pozostali miłośnicy biegania zjechali do nas z całej Polski. Część przyjezdnych już kolejny raz odwiedziła w kwietniu nasze miasto, aby wziąć udział w biegu. A ci, którzy byli tu pierwszy raz zapowiedzieli, że na pewno jeszcze do nas wrócą.

- Był to już 35 memoriał, więc impreza ta może poszczycić się wieloletnią tradycją – mówi Jerzy Hardie-Douglas. - Przy okazji wspominaliśmy Eugeniusza Szybistego, który przez wiele lat był organizatorem i doprowadził tę imprezę do takiej perfekcji organizacyjnej, że chętnie przyjeżdżają tu biegacze z całej Polski, aby pobiec przede wszystkim na te 10 km. Ale to też świetna impreza dla pozostałych mieszkańców Szczecinka, dla rodziców, którzy mogą pobiec ze swoimi dziećmi i dla uczniów szkół. Wszystkim biegom zawsze towarzyszy wiele emocji.

- Taką tradycją memoriału było to, że była ładna pogoda. Co prawda rok temu było pewne odstępstwo od tego, ale w tym roku wróciliśmy do takiej bardzo sprzyjającej aury, także przy tej ładnej pogodzie myślę, że cała impreza bardzo się udała. Wzięło w niej udział mnóstwo dzieci i młodzieży, odbywało się całe multum tych biegów, zadowoleni rodzice i oczywiście kulminacja w postaci biegu ulicznego po ulicach Szczecinka na dystansie 10 km. Zapisało się bardzo dużo osób, bo ponad 840, z czego w końcu pobiegło 725 osób. Ja też startowałem i zająłem 572 miejsce. Oczywiście to miejsce wydaje się odległe, ale dla mnie jest naprawdę satysfakcjonujące. Przebiegłem 10 km w 57 minut i uważam, że to jest zupełnie dobry czas.

Jak przyznaje nasz rozmówca, wspieranie tej największej sportowej imprezy biegowej w regionie znacząco przyczynia się do promocji sportu i samego miasta. - Pytano mnie na mecie o to, dlaczego biegam. Ja uważam, że moje bieganie m.in., w tym Biegu Osińskiego, to taka promocja biegania i że to jest ważne dla jakiejś grupy mieszkańców Szczecinka. Ja im pokazuje, że mimo już coraz bardziej podeszłego wieku można być jeszcze w niezłej formie i m.in. utrzymywać ją dzięki bieganiu. Także wszystkich po raz kolejny namawiam, żeby próbowali, bo przez powolny trening można w ciągu stosunkowo krótkiego czasu dojść do tego, że się przebiegnie te 10 km. Myślę, że w tym amatorskim bieganiu ważniejszy jest dystans niż czas, jaki się uzyskuje. Była to bardzo fajna impreza i wszystkim gratuluję. Nie tylko uczestnikom, ale też Maćkowi Makselonowi, obecnemu dyrektorowi OSiRu, który sobie już od paru lat znakomicie radzi i ta impreza jest naprawdę doszlifowana – dodaje burmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk