Budowa ścieżki i oświetlenia wokół jeziora Trzesiecko

Miasto z Wizją / 16.12.2020 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Czeka nas najpierw sporo formalności, ale mam nadzieję, że uda nam się to zrealizować

Najwytrwalsi miłośnicy rowerowych podróży wokół Trzesiecka nazywają ścieżkę "Szlakiem Zaklętego Gryfa". Powód? Otóż jak głosi legenda, pokonując szlak po zachodzie słońca, gdzieś w okolicach zachodniego brzegu jeziora, spotkamy chciwego kupca Ludgarda, którego mag księcia Warcisława IV w szponiastego Gryfa zaklął.

Teren wokół jeziora Trzesiecko jest wyjątkowo chętnie eksplorowany zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych gości. Ścieżki ukryte pośród drzew, wiodące dookoła akwenu, są wyjątkowo chętnie uczęszczane przez osoby chcące spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. W okresie wiosennym i letnim cieszą się one niezwykle duża popularnością. Jednak w drugiej połowie roku, kiedy za oknami szybko zapada zmierzch, niewiele osób decyduje się na odwiedzenie tej części naszego miasta znajdującej się po drugiej stronie jeziora. Jednym z głównych powodów jest brak oświetlenia, a panujące ciemności zdecydowanie nie zachęcają do pieszych lub rowerowych wypraw. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Burmistrz Daniel Rak w ostatnich dniach spotkał się z Marszałkiem Województwa Olgierdem Geblewiczem. Rozmowa dotyczyła m.in. możliwości pozyskania dodatkowych środków na szczecineckie inwestycje. Jedną z nich miałoby być właśnie oświetlenie parku po drugiej stronie jeziora. To jednak nie koniec. Pojawiły się także realne plany budowy całej ścieżki wokół jeziora

- Rozmawialiśmy z Marszałkiem Geblewiczem na ten temat. Przedstawiliśmy mu nasz pomysł i chcieliśmy się też dowiedzieć, czy nie zostały jeszcze jakieś wolne środki z ostatniej perspektywy – mówi nam burmistrz Daniel Rak. - Póki co mówimy o pieniądzach, ale czeka nas jeszcze droga formalna do przejścia. A mianowicie najpierw potrzebna jest zgoda na dysponowanie nieruchomością zarówno na cele projektowe, jak i później na cele realizacyjne, ponieważ teren po drugiej stronie jeziora, o którym mówimy, w znakomitej większości jest terenem należącym do Lasów Państwowych. Dlatego najpierw będziemy musieli rozwiązać tą kwestię. Ale jestem optymistą i mam nadzieję, że uda nam się to zrealizować.

Wspomniana inwestycja dotycząca budowy ścieżki oraz oświetlenia tego terenu miałaby być realizowana na odcinku kilku kilometrów. - Wśród najważniejszych tematów poruszonych na spotkaniu było dofinansowanie w ramach trwającej i przyszłej perspektywy unijnej. Liczę, że Szczecinek będzie miał szansę pozyskać pieniądze m.in. na łączniki między drogą wojewódzką nr 172 i obwodnicą w ciągu drogi S11 czy oświetlenie i budowę całej ścieżki wokół jeziora Trzesiecko. Mamy spore doświadczenie i duże sukcesy w pozyskiwaniu środków unijnych. Jestem przekonany, że sprostamy wyzwaniom inwestycyjnym, które staną przed nami w najbliższych latach – dodaje burmistrz.

Najwytrwalsi miłośnicy rowerowych podróży wokół Trzesiecka nazywają ścieżkę "Szlakiem Zaklętego Gryfa". Powód? Otóż jak głosi legenda, pokonując szlak po zachodzie słońca, gdzieś w okolicach zachodniego brzegu jeziora spotkamy chciwego kupca Ludgarda, którego mag księcia Warcisława IV w szponiastego Gryfa zaklął.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk