Budżet Obywatelski. Będziemy wybierać spośród 27 pomysłów

Miasto z Wizją / 09.01.2020 / Komentarze
Jakie propozycje inwestycji i przedsięwzięć pozytywnie przeszły weryfikację?

Zakończyła się właśnie realizacja przedsięwzięć zwycięskich projektów w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce miasto przystąpi do realizacji kolejnych. Zanim jednak tak się stanie, mieszkańcy będą musieli zdecydować, jakie pomysły i inicjatywy zostaną wykonane w ramach drugiego w historii naszego miasta Budżetu Obywatelskiego. Dobiegło końca przyjmowanie wniosków w ramach tegorocznej edycji BO oraz ich ocena pod kątem formalnym i merytorycznym. Zainteresowanie było spore. Łącznie do ratusza wpłynęło 37 projektów – pomysłów mieszkańców na co przeznaczyć 800 tys. złotych zabezpieczonych w tegorocznym budżecie właśnie na realizację Budżetu Obywatelskiego.

- Do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 37 projektów. 27 z nich zostało zaakceptowanych. Trzy projekty odrzucono ze względów formalnych, a kolejnych siedem odrzucono ze względów merytorycznych. Niektóre propozycje są bardzo ciekawe – mówi burmistrz Daniel Rak. – Jednym z ciekawszych pomysłów jest organizacja koncertu plenerowego Zenka Martyniuka i Kamila Bednarka. Taki projekt został złożony przez mieszkankę Szczecinka. Ale też pojawił się pomysł montażu trzypoziomowych poidełek wody pitnej dla ludzi i zwierząt, które miałyby zostać ustawione w parku miejskim przy najbardziej uczęszczanych ciągach pieszych.

- Inne propozycje to m.in. dalsza rozbudowa wypożyczalni rowerów o kolejne trzy stacje przy ul. Fabrycznej, Karlińskiej i Piłsudskiego. Pojawił się też pomysł na zlokalizowanie na jeziorze Trzesiecko pływających fontann z iluminacją świetlną. To również taki nowatorski projekt i wydaje się, że bardzo ciekawy. Pojawiła się też po raz kolejny propozycja stworzenia naturalnego ogrodu zabaw, który w poprzedniej edycji nie przeszedł  kilkoma głosami. Zobaczymy, jak tym razem mieszkańcy zagłosują.

Mieszkańcy składając wnioski do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego mieli szereg różnorodnych pomysłów, na co można przeznaczyć wspomniane środki finansowe. Wśród inicjatyw pojawiły się również:  renowacja trzech tarcz na wieży kościoła NMP, budowa pomostu dla niepełnosprawnych wędkarzy i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zegar słoneczny w przestrzeni miejskiej, strefa aktywnego wypoczynku przy ulicy Wyszyńskiego, elektroniczna tablica informacyjna na parkingu naprzeciwko kościoła Mariackiego, montaż 10 hamaków w przestrzeni parku miejskiego, montaż 4 ławek solarnych na terenach miejskich czy inicjatywa pod hasłem „Akcja Defibrylacja” obejmująca zakup dwunastu nowych ogólnodostępnych lokacji AED i urządzenia mobilnego w Straży Miejskiej.

Wśród propozycji pojawiły się także pomysły na organizację różnego rodzaju imprez i wydarzeń. Miałyby to być: Letnia Impreza Pokoleniowa, organizacja Art. Wioski w ramach Art Pikniku, wydłużenie tegorocznego festiwalu Materiafest o kolejny dzień wraz z organizacją afterparty i wyznaczeniem pola namiotowego na czas festiwalu, a także organizacja dwudniowego krajoznawczo-historycznego rajdu rowerowego „Wkręć się w historię”. Mieszkańcy wyszli także z inicjatywą przeprowadzenia różnego prac budowlano-remontowych: przebudowa drogi i wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na tzw. Małpim Gaju, remont murka brzegu rzeki Nizicy przy Placu Wolności, a także budowa boiska do koszykówki ulicznej w pobliżu skateplazy czy budowa asfaltowego toru rowerowego.

Kolejne projekty dotyczą m.in. zakupu pontonu asekuracyjno-ratunkowego dla Żeglarskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Orlę" Szczecinek, opracowanie w formie książkowej monografii poświęconej martyrologii polskich obywateli w okresie 1939 — 1945 roku na terenie głównie miasta i powiatu szczecineckiego pt. „Trudne losy pierwszych osadników Szczecinka”, usytuowanie w przestrzeni miejskiej „Zakrętkowego serca” gdzie zbierane byłyby zakrętki z tworzyw sztucznych,  jak również stworzenie kolejnego w centrum miasta muralu, tym razem autorstwa Rafała Olbińskiego.

- Głosowanie rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 23 lutego. Głosować będzie można na stronie www.szczecinek.budzet-obywatelski.org. Punkty, w których będzie można oddać swój głos w formie papierowej zlokalizowane będą w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta, w Bibliotece Publicznej przy ul. Wyszyńskiego oraz w bibliotece przy ul. Jeziornej. Budżet Obywatelski  zamknie się kwotą 800 tys. zł. Zasady są takie same, jak podczas pierwszej edycji, czyli wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tys. zł, ale też nie może przekroczyć 200 tys. zł. Wszystkich mieszkańców bardzo serdecznie zachęcam do głosowania. Poprzednia edycja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk